Радивилів ювілейний: десять років потому

У моїй книжці “Радивилів у перегуках віків” (2014) зосереджена увага в основному на фактах відносно далекої історії Радивилова, лише фрагментарно відображено події ХХ століття, вони ще чекають свого дослідника. Разом з тим було б неправильно залишити поза увагою зроблене в місті за 10 років, що минули від святкування його 440-річчя. Справа в тому, що ніколи раніше ювілейні дати не відзначалися, принаймні на рівні органів влади. Отож зроблене в 2004 році з упорядкування і благоустрою міста стало свого роду прикметною віхою і навіть певним орієнтиром для подальших організаторів святкувань.

Ящук Володимир Іванович

Володимир Ящук

Нагадаю деякі факти. Виконкомом міськради спільно з райдержадміністрацією було збудовано бювет на майдані Незалежності, що дало змогу забезпечити жителів центру і гостей чистою питною водою, а конструкція надземної частини стала окрасою майдану, увійшла в чимало відеосюжетів з весільних святкувань. Загальна кошторисна вартість бювету – 45,9 тис. грн.

Було реконструйовано приміщення колишнього дитсадка №2 з розміщенням у ньому районного центру соціальної служби молоді та капітально відремонтовано приміщення кінотеатру з відкриттям там танцювальної студії. Кошторисна вартість робіт по кінотеатру – 164 тис. грн., центру соціальної служби молоді – 211,4 тис.

Унаслідок атмосферних впливів колись змонтована на майдані Незалежності сцена потребувала капітального оновлення. Виготовили й металевий каркас, закупили тент для накриття. Міськвиконком спільно з підприємцями завершили вимощення тротуарною плиткою центральної частини міста в районі ринку „Новий”; замінено та встановлено нові поребрики, на майдані з’явилися лавочки і урни для сміття. На вулицях встановили і облаштували сім павільйонів у місцях зупинки автобусів та маршрутних таксі (витрати склали 28,2 тис. грн.).

Було введено в експлуатацію водозабір по вул. Простій з облаштуванням павільйону, огороджено санітарну зону.

Міськвиконком закупив 80 світильників вуличного освітлення (23,2 тис. грн.) з економними лампами – для вул. Паркової, І.Франка, Ол. Невського, Тихої, Набережної і центральної частини міста, замінено реле часу на включенні мереж вуличного освітлення. За кошти, виділені з державного бюджету, „Радивилівавтодор” здійснив бітумно-щебеневе підсилення вул. Почаївської, Кременецької, Ол. Невського, облаштував тротуари і замінив 1750 погонних метрів бордюрів. Міськвиконком спільно з товариством рибалок-любителів „Щупачок” відновив функціонування ставка Молодіжний, який був у занедбаному стані, не мав води. Закупив і встановив сучасну декоративну огорожу міського кладовища зі сторони вулиць Ол. Невського і Шкільної.

За значні обсяги робіт з благоустрою міста, проведені в 2004 році, місто Радивилів відзначено в розпорядженні голови облдержадміністрації за підсумками конкурсу „Місто найкращого благоустрою”.

Це роботи лише одного, тоді ювілейного року. Суттєві зміни на краще відбувалися і в наступні роки.

У 2005-му році міською радою продовжено реконструкцію мереж зовнішнього освітлення із застосуванням світильників з енергозберігаючими натрієвими лампами. На ці цілі було профінансовано 64 тис. грн. Застосувавши відповідно до постанови НКРЄ України електронні багатотарифні лічильники обліку використання електроенергії, Радивилів – одне з небагатьох невеликих міст освітлюється, починаючи з грудня 2005 року, впродовж усього темного часу доби. При цьому плата за зовнішнє освітлення міста проводилася за тарифом 6 коп. з ПДВ за 1 кВт/год. замість 35 коп., що зумовило зменшення витрат на енергоносії більш як у півтора раза при значному поліпшенні освітленості міста та дало можливість економити кошти на придбання світильників.

Завершено роботи на будівництві напірного колектора і насосної станції з проектною потужністю 50 куб. м на добу від житлових будинків по вул. Садовій, що дало зменшення затрат на транспортування нечистот у 20-25 разів.

У 2006 році за кошти міського бюджету реконструйовано водонапірну башту по вул. М.Грушевського, котельні міської лазні, дитсадка, здійснено поточний ремонт частини вул. Простої і аварійно небезпечної ділянки вул. І.Франка з влаштуванням водовідведення, встановленням бордюрів. За кошти, виділені з державного бюджету, виконано поточний ремонт частини вул. М.Маркелова і М.Грушевського – на 450 тис. грн.

У 2007 році розпочато і наступного року завершено реконструкцію меморіалу Слави, – перекладено гранітні плити (стела і шпиль), вкладено бруківку, полагоджено сходи, виконано благоустрій. Капітально відремонтовано пам’ятник воїнам-визволителям по вул. Ол. Невського. У міському парку ім. Т.Шевченка працівниками апарату міської ради спільно з бригадою із благоустрою облаштовано освітлюваний спортивний майданчик для гри в міні-футбол, баскетбол, волейбол, полагоджено і пофарбовано лавочки. Було виконано значні обсяги робіт з поточного ремонту дорожнього покриття вулиць за кошти міського бюджету (450 тис. грн.): частини вул. Кременецької, Простої, М.Грушевського. За кошти з державного бюджету відремонтовано частину вул. М.Грушевського (225 тис. грн.). Відсипано щебенем вул. В.Терешкової, пров. Терешкової, вул. Набережну, П.Стрижака. На відремонтованих вулицях встановлено дорожні знаки. Міськрадою придбано і передано в оперативне управління КП „Радивилівводоканал” трактор ЮМЗ-6 з навісним обладнанням для очистки вулиць від снігу і їх підмітання, а підприємству житлово-комунального господарства – автомобіль-самоскид САЗ, що значно поліпшило стан вивезення твердих побутових відходів. Того ж року залізничники за європейськими стандартами оновили залізничну станцію Радивилів і вокзал.

У 2008 році встановлено огорожу біля міського кінотеатру (29,9 тис. грн.), реконструйовано міський туалет по вул. Тихій (88,8 тис.), здійснювалася реконструкція пішохідних доріжок і клумб на майдані Незалежності із встановленням нових світильників (55,7 тис. грн.). Спільно з підприємцями вимощено бруківкою тротуари по вул. Ол. Невського, М.Четвертного і частині бульвару Т.Черняка (10 тис. грн.). Продовжувалися роботи з поточного ремонту дорожнього покриття вулиць і пішохідних доріжок. Зокрема, за кошти міського бюджету (1,4 млн. грн.) здійснено поточний ремонт частини вул. Ол. Невського з облаштуванням автостоянки і пішохідної доріжки, поточний ремонт частини вул. М.Четвертного із влаштуванням пішохідної доріжки від вул. Почаївської до вул. М.Грушевського, поточний ремонт із влаштуванням щебенево-гравійного покриття вул. А.Демьохіна, поточний ремонт частини дорожнього покриття від вул. Садової та вул. 24 Серпня, вимощення тротуарними плитами переходу між вулицями М.Грушевського – Панаса Мирного – М.Маркелова, вимощення щебенем частини вул. Набережної, М.Залізняка, В.Терешкової, Кременецької. Тривало поліпшення вуличного освітлення. Протягом року придбано і встановлено 104 нових енергозберігаючих світильники (майдан Незалежності, вул. Ол. Невського, І.Франка, Лев’ятинська, бульвар Т.Черняка, парк ім. Т.Шевченка – 25 тис. грн.). Придбано за кошти природоохоронного фонду, міської ради та підприємства асенізаційну машину КО-503.

У 2009 році на виконання довгострокової програми розвитку земельних відносин з метою встановлення в натурі меж міста та виготовлення генерального плану Радивилова міськвиконкомом замовлено і проведено аерофотозйомку, виготовлено ортофотоплани та топографічні плани міста. Виконання цих робіт послужило основою для робіт з інвентаризації земель і розмежування земель державної та комунальної власності. Крім цього, розробили генплан забудови нових вулиць О.Бальзака, Василя Мандрика, Квіткової під індивідуальне житлове будівництво. Було безкоштовно передано у власність громадянам міста 80 земельних ділянок. Того ж 2009-го здійснено капітальний ремонт входу на міське кладовище зі сторони вул. Ол. Невського, встановлено металевий пішохідний місток через річку Слонівку. Закінчили ремонт вул. М.Четвертного (2256 кв. м) із встановленням бордюрів і облаштуванням тротуару та зеленої зони, йшов ремонт вул. Кременецької (1230 кв. м), Маркелова (2884 кв. м), Шкільної (180 кв. м). Тут було відновлено асфальтове покриття, облаштовано обочини, встановлено необхідні дорожні знаки, за участі підприємців вимощено щебенем та холодним асфальтом частину вул. О.Пушкіна (понад 1200 кв. м).

За запитами, що подавалися міською радою та райдержадміністрацією, було виділено з обласного бюджету 786 тис. грн., які спрямували на продовження ремонтів вул. М.Маркелова, М.Грушевського, О.Пушкіна (4293 кв. м). Було повністю реконструйовано освітлення майдану Незалежності, вул. Ол. Невського в районі автостоянки та бульвару Т.Черняка, де встановлено 80 нових світильників і прокладено понад 800 погонних метрів електрокабелів. Нові світильники змонтовано на частині вул. Ю.Гагаріна, Героїв, Панаса Мирного. Уперше в місті вдалося, починаючи з березня 2009 року, забезпечити перевезення пасажирів маршрутними таксі від станції техобслуговування автомобілів до адмінприміщення району електромереж (на маршруті працюють 2 автобуси з 7.30 до 21.30 год.). Започаткувавши такі перевезення, міській владі вдалося розвантажити центральну частину Радивилова від скупчення автобусів, зменшити її загазованість, але найголовніше – створено зручності для жителів віддалених вулиць (стало легше діставатися до роботи).

За підсумками конкурсу “Населений пункт найкращого благоустрою і підтримки громадського порядку” за 2009 рік серед населених пунктів області, віднесених до четвертої категорії, місто Радивилів зайняло перше місце, а серед населених пунктів України у Всеукраїнському конкурсі посіло почесне третє місце і відзначене дипломом переможця та грошовою премією, яка спрямована на подальше поліпшення благоустрою міста, його санітарного стану.

З 2010 року окрасою центральної частини міста став дитячий майданчик, облаштований при сприянні і допомозі обласної організації Соціалістичної партії і особисто М.Рудьковського. Поряд з майданчиком з’явилися пішохідні доріжки з бруківки, встановлено зручні лавочки, декоративні світильники, прокладено понад 500 п. м. електрокабелів. Після капітальних ремонтів даху та фасадів зовсім по-іншому стали виглядати житлові будинки по вул. Почаївській, 13 та Кременецькій, 2 (850 тис. грн.). У прикметах цього року – й капітальний ремонт твердого покриття вул. Садової, Почаївської, Простої, Балки, М.Грушевського, Шкільної та пров. Садового (загальною площею 8596 кв. м), вимощення щебенем та відсівом вул. Григорія Чубая, Широкої, вулиці та провулка Ю.Гагаріна (5598 кв. м), завершення капітального ремонту вул. М.Маркелова і М.Грушевського (відповідно 1540 кв. м і 480 кв. м – за кошти обласного бюджету).

І за підсумками конкурсу “Населений пункт найкращого благоустрою і підтримки громадського порядку” за 2010 рік Радивилів вийшов на лідируючі позиції: в області зайняв перше місце, а у Всеукраїнському конкурсі – друге місце.

У 2011 році тривав капітальний ремонт вул. Простої (1225 кв. м), Ол. Невського (1400 кв. м, з встановленням бордюрів і облаштованим тротуаром з бруківки площею 300 кв. м), І.Франка (1200 кв. м, з розширенням проїжджої частини, встановленням бордюрів і облаштуванням стоянки для автомобілів), Набережної (з вкладанням холодної асфальтобетонної суміші на 2250 кв. м), М.Коцюбинського (щебеневе покриття –1600 кв. м), Тихої (гаряча асфальтобетонна суміш – 1350 кв. м). За кошти з обласного бюджету розпочато капітальний ремонт автомобільної дороги по вулицях 24 Серпня, П.Стрижака протяжністю 3,4 км (загальна кошторисна вартість 8,1 млн. грн.). Проектно-кошторисна документація на цей об’єкт була виготовлена за кошти, виділені з міського бюджету (72,4 тис. грн.). У тому ж 2011-му освоєно 2,3 млн. грн. і прокладено 900 погонних метрів асфальтобетонного покриття по вул. П.Стрижака від вул. 24 Серпня до вул. Кременецької. Міськвиконком виготовив проектно-кошторисну документацію (майже 89 тис. грн.,) на реконструкцію з добудовою дитячого дошкільного закладу по вул. Ол. Невського, вартість будівельно-монтажних робіт, згідно зі зведеним кошторисом, – 8,6 млн. грн.

У 2012 році за кошти міського бюджету капітально відремонтовано приміщення культурно-видовищного закладу (колишній кінотеатр) по вул. Почаївській, у якому діти мають можливість займатися в різноманітних гуртках. З метою поліпшення умов праці, заощадження енергоносіїв здійснено капітальний ремонт адмінприміщення міської ради, тут обладнано сучасний зал для засідань міськвиконкому та сесій ради, зроблено зручні східці на другий поверх, замінено всі старі віконні блоки на енергозберігаючі.

Спільно з обласним благодійним фондом «Любіть Україну» в парку ім. Т.Шевченка встановлено пам’ятний знак ліквідаторам аварії на Чорнобильській АЕС, упорядковано прилеглу територію, вимощено її бруківкою, висаджено алею пам’яті із саджанців туї західної. До відзначення річниці визволення України від німецько-фашистських загарбників встановлено одинадцять нових надмогильних споруд з табличками.

Упродовж року капітально відремонтовані вул. О.Пушкіна (2540 кв. м), Тиха (2380 кв. м), І.Мазепи (1450 кв. м), Проста (1010 кв. м), Олени Пчілки (1300 кв. м). Тривав капітальний ремонт вул. 24 Серпня, П.Стрижака, було розпочато капремонт вул. А.Міцкевича (1565 кв. м), вул. О.Довбуша (600 кв. м). Загальна сума видатків на ремонт та утримання доріг упродовж року склала 4,7 млн. грн., а площа відремонтованого дорожнього покриття – 13,7 тис. кв. м. Для поліпшення утримання вулиць та тротуарів, очищення їх від снігу міською радою придбано трактор ХТЗ-2511 з навісним обладнанням вартістю 134,7 тис. грн.

У червні 2012 року було створено комунальний заклад культури «Радивилівський міський центр культури, дозвілля і мистецтв», у якому мають можливість займатися діти різних вікових груп.

Міськвиконком сприяв і надавав методично-роз’яснювальну допомогу щодо створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, яких у нас зареєстровано вже 25. Це, до речі, найвищий показник в області.

Як і в попередні роки, за підсумками конкурсу “Населений пункт найкращого благоустрою і підтримки громадського порядку” за 2012 рік місто стало в області призером у відповідній категорії населених пунктів, а серед населених пунктів України у Всеукраїнському конкурсі посіло найпочесніше перше місце.

У 2013 році капітально відремонтовані частина вул. Панаса Мирного (1300 кв. м), І.Богуна (1200 кв. м) та завершено ремонт вул. І.Мазепи (2500 кв. м). За кошти з обласного бюджету в центральній частині міста по вул. І.Франка вкладено нове асфальтобетонне покриття (2310 кв. м) та бруківку (1200 кв. м) з встановленням поребриків та бордюрів, продовжено капітальний ремонт вул. І.Довбуша (400 кв. м), розпочато поточний ремонт вул. Я.Галана (1200 кв. м), завершено капремонт вул. Кременецької (1950 кв. м). Загальна сума видатків на ремонт та утримання доріг упродовж року склала 2,120 млн. грн., а площа відремонтованого дорожнього покриття – 12,1 тис. кв. м. Продовжувалася реконструкція майдану Незалежності: вкладено 3200 кв. м бруківки, встановлено 420 погонних метрів поребрика, розбиті нові зелені зони, на яких будуть облаштовані квітники, розпочато будівництво фонтану, йшли підготовчі роботи з реконструкції постаменту під пам’ятний знак Миколі Радзивіллу. Міськрадою проведено опорядження фасадів адмінприміщення міської ради та комунального закладу культури «Радивилівський міський центр культури, дозвілля і мистецтв». За кошти міського бюджету капітально відремонтовано дах багатоквартирного житлового будинку по вул. Ол. Невського, 48.

У дитсадку здійснено поточний ремонт приміщень усіх груп, методкабінету, коридорів, капітальний ремонт кухні із заміною електроплит і вентиляції, капітальний ремонт приміщення 13-ї групи. Відремонтовано ігрове обладнання на майданчиках. Розфарбовано павільйони ілюстраціями на теми казок.

І ось він, рік 2014-й, знову ювілейний. Як видно, значний обсяг робіт з оновлення міста виконано вже торік, але роботи тривають. Здійснено капітальний ремонт пров. М.Четвертного (832 кв. м). Завершено реконструкцію майдану Незалежності, будівництво фонтану. До кінця року намічено виконати капітальний ремонт даху житлового будинку по вул. Почаївській, 19, завершено або завершується капремонт вул. 24 Серпня та П.Стрижака, Панаса Мирного, Простої, визначено розпочати капітальний ремонт проїзду Почаївського та вул. Лесі Українки, поточний ремонт вул. Паркової, Тихої, Кременецької, капітальний ремонт частини тротуару по вул. Почаївській, розпочати реконструкцію з добудовою дошкільного навчального закладу, реконструкцію бульвару Черняка.

Рік у рік Радивилів змінює свій вигляд, набуває нових привабливих рис і тим самим засвідчує європейську зорієнтованість керівників міста і району, місцевих депутатів рад різних рівнів, усіх радивилівців.

заставка_О

Володимир ЯЩУК, журналіст, почесний член Національної спілки краєзнавців України.

Володимир Ящук

член Національної спілки журналістів України

You may also like...

2 коментарі

  1. Грудень 7, 2014

    […] Див.: РАДИВИЛІВ ЮВІЛЕЙНИЙ: ДЕСЯТЬ РОКІВ ПОТОМУ […]

  2. Жовтень 20, 2015

    […] уваги буклет одного з кандидатів на міського голову – і «зачепив» незаперечними фактами та абсолютною конкр…Тому публікуємо цей текст. Як відомо, тільки сильні […]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.