Радивилівці святкують Богоявлення

Сьогодні, 19 січня, християни східного обряду святкують Хрещення Господнє, або Богоявлення. Це третє, завершальне свято Новорічно-Різдвяного циклу. Називають його по-різному: Водохреще, Водохреща, Водохрестя, Водощі, Йордан, Ордань. У Радивилові і Радивилівському районі, як відомо, діють християнські громади Української православної церкви, Української православної церкви Київського патріархату, Української греко-католицької церкви, церков Євангельських християн-баптистів, Християн віри євангельської (п’ятидесятників), Свідків Єгови.

Богоявлення – це тридення. Його, як і на Різдво, розпочинає пісна кутя на Свят-вечір; далі, 19 січня, – день самого Водохреща, або Йордан, і наступний день – Іоанна Хрестителя.

Цього свята згадується і прославляється Євангельська подія хрещення Ісуса Христа у річці Йордан святим Іоанном Хрестителем. У Святому письмі сказано, що під час хрещення на Ісуса із неба у вигляді голуба зійшов Святий Дух, і пролунав голос Божий, тому свято і називається Богоявленням.

У храмах на Хрещення служиться святкова літургія, яка завершується великим освяченням води за таким же чином, як і освячення її напередодні, у Водохресний Свят-вечір. Обряд освячення води виник ще з перших часів християнства за прикладом Ісуса Христа, який освятив води Йордана.

Вода, освячена 18 і 19 січня, називається Богоявленською, або Йорданською, і має однакову силу і застосування: нею освячують храми і домівки, дають пити тяжкохворим, зберігають удома впродовж року до наступного Водохреща.

Одна з традицій цього свята – хресний хід до водохресної ополонки, яку називають Йордань, і масове купання в ній. На жаль, на Радивилівщині через висихання річки Слонівки і наповнюваних нею ставів цю традицію дотримати вдасться не скрізь.

У народі існувало чимало прикмет, пов’язаних з Водохрещею. Якщо цього дня ясна й холодна погода – на посушливе літо, похмура й сніжна – на рясний урожай. Під час освячення води йде сніг – добре роїтимуться бджоли і колоситиметься хліб. Якщо ніч зоряна – вродять горіхи та ягоди. На Водохреще востаннє співають колядки. В давнину після свята розпочинався новий весільній сезон, який тривав до Великого посту.

Для ілюстрування цієї замітки ми не можемо запропонувати сьогоднішніх знімків, а тому публікуємо кілька фото з Різдвяних богослужінь. Ці фото – зі Свято-Георгіївського чоловічого монастиря на Козацьких Могилах (село Пляшева) і з парафії церкви села Опарипси поблизу Радивилова (знімки взяті з сайтів монастиря і Радивилівського благочиння Рівненської єпархії УПЦ КП).Свято-Георгівський монастир, село ПляшеваСвято-Георгівський монастир, село ПляшеваОпарипсиОпарипсиОпарипси

А це фото зроблене 19 січня 2016 року в Рівному: під час водохрещенського занурення уродженець села Срібне Радивилівського району, журналіст Олександр Курсик:

Водохреще, Олександр Курсик

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.