Радивилівщина 1930-х. Фото американської дослідниці

На одному з американських сайтів опубліковано фотознімки відомої дослідниці і мандрівниці Луїзи Арнер Бойд (1887 – 1972). Виявляється, в 1934 році вона взяла участь у роботі міжнародного конгресу географів у Варшаві. Тоді ж здійснила наукову експедицію містами Західної України і Західної Білорусі. У подорожі фотографувала. В об’єктив дослідниці потрапили, зокрема, Львів з околицями, Бродівщина, Радивилів (Радзивилів), Дубно, Кременець.

Батько Луїзи володів великими золотими рудниками в Каліфорнії. У віці 33 років Луїза стала спадкоємицею багатомільйонного багатства.

Ще в 1918 році Бойд поїхала в Європу і в Єгипет, щоб на посаді медсестри боротися з з епідемією іспанки, яка забрала життя близько 100 мільйонів чоловік. Згодом молоду дослідницю зацікавили безкраї льоди і вона організувала експедицію в Арктику. Друга арктична експедиція відбулася 1926 року, тоді ж було знято фільм і зроблено сім сотень фотознімків.

У 1928 році Луїзу Бойд уряд Норвегії нагородив хрестом Святого Олафа – американка стала третьою жінкою в світі, що отримала таку високу нагороду. Це був прояв подяки за піврічні пошуки в Баренцевому морі Руаля Амундсена. Знаменитий полярник зазнав аварії в Баренцевому морі, коли попрямував на пошук італійського повітроплавця Умберто Нобіле. Дирижабль «Італія», на борту якого було 16 людей, зник у травні 1928 року, повертаючись із Північного полюса Землі. Спроби американки знайти потерпілих виявилися марними, але сам факт пошуку змусив наукове співтовариство по-іншому ставитися до неординарної жінки.

Усі свої гігантські заощадження легендарна американка вклала в науку. І довела світові, що гроші можуть служити добру і людині.

А тепер – про враження Луїзи Арнер Бойд від Радивилівщини (http://collections.lib.uwm.edu/digital/collection/agseurope/search/searchterm/Radziwillow). Це – подорожні знімки. Нотатки до них короткі:

5,9 милі на північний схід від Броди. Дві траси. 26 вересня 1934 р. (Очевидно, це фото було зроблене на під’їзді до Радзивилова; сфотографовано й автомашину, якою їхала Луїза. – В.Я.).

Радзивилів

3 милі на північний схід від Радзивилова. Подвійний паркан із густим горизонтальним плетивом. На крайньому справа – колючий дріт. 26 вересня 1934 р.

Радзивилів - Радивилів

Радзивилів, жінки вручну посіяли пшеницю на північній стороні дороги на західному кінці поселення. 26 вересня 1934 р.

1,9 милі на схід від Радзивилова. Трисмугове шосе: ліворуч піщана дорога для підвід; правіше і вище – тверда поверхня для двигунів і важкого тягла. 26 вересня 1934 р.

1,9 милі  на схід від Радзивилова. Три смуги шосе. Крупний план піщаної дороги для підвід. 26 вересня 1934 р.

1,9 милі на схід від Радзивилова. Три смуги шосе. Крупний план твердої поверхні дороги для транспорту з двигунами і шлях для пішоходів та для велосипедів. 26 вересня 1934 р.

1,9 милі на схід від Радзивилова. Трисмугове шосе: ліворуч піщана дорога для підвід; правіше і вище – тверда поверхня для машин і важкого тягла. 26 вересня 1934 р.

Радзивилів. Жінки готують зерно до сівби на північній стороні дороги на західному кінці поселення. 26 вересня 1934 р. (Подаємо і збільшений фрагмент цього фото, зробленого на виїзді з Радзивилова в сторону Бродів. – В.Я.).

У Дубні і Кременці мандрівниця фотографувала вулиці, окремі будівлі. Подивитися знімки можна тут: http://collections.lib.uwm.edu/digital/collection/agseurope/search/searchterm/Dubno/field/all/mode/all/conn/and/order/title/ad/asc/cosuppress/0

Володимир Ящук

член Національної спілки журналістів України

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.