Радивилів: На важливому напрямку руху

На сайті «Фотографії старого Львова» Антон Лягушкін і Дмитро Янківський опублікували цікаву розвідку «Як залізниця поєднала Галичину та Волинь», де з допомогою рідкісних світлин розповіли про будівництво залізничних колій і вокзалів на таких напрямках, як Львів – Червоноград – Ковель, Львів – Стоянів – Луцьк – Ківерці та інших. Є тут інформація і про радивилівський напрямок.

Як інформує сайт, магістральна залізниця Львів – Красне – Здолбунів – Ківерці – Ковель була введена в експлуатацію в кінці серпня 1873 року. Галицьку ділянку цієї залізниці збудувало у 1867 – 1869 рр. привілейоване товариство Галицької залізниці імені Карла Людвіга. Галицька залізниця починалася в Кракові і перетинала всю Галичину: 4 листопада 1861 року вона сягнула Львова, в 1869 році – Красного, Бродів і Золочева, у 1870 – Тернополя, а у 1871 році з’єдналася із російською Одеською залізницею між Підволочиськом і Волочиськом.

Залізницю від Києва до Бреста через Шепетівку, Кривин, Здолбунів, Рівне, Ківерці та Ковель будувало акціонерне товариство Київсько-Брестської залізниці. Створене воно було в 1871 році. Цій приватній компанії держава продала дві ділянки Києво-Балтської залізниці – Київ – Жмеринка і Козятин – Бердичів. Власне, із Бердичева і починалося будівництво залізниці до Бреста через територію сучасної Рівненщини та Волині.

Щоб поліпшити справи Київсько-Брестської залізниці, російський уряд, який володів значним пакетом акцій товариства, продав їх варшавському банкірові Івану (Яну) Бліоху. Після цього справи майже збанкрутілої компанії пішли краще. І вже 25 травня (6 червня за новим стилем) 1873 року поїзди пішли із Києва до Ковеля, 15 (27) серпня 1873 року було введено в експлуатацію ділянки Здолбунів – Радивилів – Броди і Ковель – Брест. Отже, в ці серпневі дні виповнюється 147 років від тієї значущої події.

Прямого залізничного сполучення між Галичиною і Волинню в ХІХ столітті не було. Кінцевими станціями для пасажирських і товарних поїздів як з російського, так і з австрійського боку були станції Радивилів (тоді російською – Радзівілов) і Броди. Згодом з Бродів проклали колію до Радивилова, при цьому серйозною проблемою стало будівництво мосту через річку Слонівку і формування земляного насипу через болотисту заплаву. Пасажирів очікувала пересадка на кордоні з одного поїзда в інший, а вантажі перевантажували із вагона у вагон. Справа в тому, що в Австро-Угорщині залізнична колія була вужчою (1435 мм), аніж у Росії (1524 мм).

Залізниця Львів – Красне – Здолбунів – Ковель з’єднувала Львівщину не напряму, а робила великий «гак», для прямого сполучення у волинському напрямку ще в першій половині 1870-х років планували збудувати залізницю від Красного через Кам’янку-Бузьку до Стоянова поблизу російського кордону. Але ці плани так і не були реалізовані.

Залізнична станція Радивилів

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.