Радивилів: Переказ про дорогу через болота

Уже вісімнадцять років функціонує біля Радивилова об’їзна дорога на міжнародній автомагістралі Київ – Чоп. Раніше автофургони стугоніли вулицями райцентру, створюючи небезпеки для городян, адже взимку не раз виїздили на тротуар або й перекидалися на поворотах – на перехресті вулиць Кременецької (раніше Маркса) і Олександра Невського (раніше Ворошилова), при в’їзді в місто зі сторони Бродів.

Двосмугова дорога в 12 метрів ширини кожна (довжина – 9 кілометрів) стала неабияким здобутком для розвантаження Радивилова. Щодоби об’їзну між постом Державтоінспекції (с.Опарипси), від в’їзду на територію Рівненщини, і селом Крупець використовують за сприятливого часу, як вважається, до 10 тисяч машин. Не в період карантинних обмежень, звичайно. Шляховики здійснюють поточні ремонти, підтримуючи полотно в належному стані.

У 2002 році на урочисте відкриття цієї дороги приїздили тодішні перший віце-прем’єр-міністр України Олег Дубина, міністр транспорту Георгій Кірпа, керівники області і району (головою РДА був Сергій Шевченко).

На знімку: радивилівці на щойно відкритій об’їзній дорозі поблизку Радивилова (2002 рік). Фото Василя Грицайчука. Зліва направо: Михайло Котюк, Марія Котюк, Ольга Железняк, невідома особа, Віктор Железняк, Володимир Ящук.

Дорога пролягає за чотири – п’ять кілометрів від райцентру, причому прокладена не тільки через поля й переліски, але й через болотисту місцевість. По суті, активне будівництво велося тут 14 років, тобто з 1988 року. Однак із витрачених 42 мільйонів гривень у цінах 2002 року 30 мільйонів було освоєно в рік пуску дороги, тобто в 2002 році. Дороговизну робіт будівельники пояснювали просто: на болотах доводилося виймати торф до глибини залягання твердого шару, тобто метрів на чотири, і на тому місці формували піщаний насип. Завозили ґрунт з кар’єрів біля сіл Баранного і Клекотова, а щебінь доставляли з Закарпаття і Хмельниччини. Чи не найбільш клопітною справою виявилося облаштування мосту завдовжки 40 метрів через річку Слонівку біля Опарипсів, між іншим, він всього за кілька десятків метрів від мосту на сільській дорозі між Опарипсами і Бугаївкою. Близько десятка літ тому міст на автомагістралі було реконструйовано за сучасними вимогами.

Нині вирішується питання про  будівництво нового шляхопроводу в об’їзд міста Дубна. Йдеться про 26 км об’їзної дороги, яка дозволить розвантажити автошляхи міста та вивести весь транзитний автотранспорт, що рухається дорогами М-06 Київ – Львів – Чоп та М-19 Доманове – Ковель – Чернівці – Тереблече, за межі міста.

Це також дасть можливість доїзду великовантажного транспорту в індустріальний парк міста, котрий розташований у межах вулиці Семидубської, що позитивно вплине на його розвиток. Також будівництво об’їзної дороги матиме важливе значення в контексті підвищення дорожньої безпеки та поліпшення екологічної ситуації Дубна.

Я неодноразово проїздив велосипедом об’їзною дорогою біля Радивилова – від поста поліції при межі Рівненщини і Львівщини повз православну каплицю – до Крупця. Де колись бачив чагарники захисної лісосмуги і просто придорожні невгіддя, за десятиліття з’явилося кілька автозаправних станцій. З цієї дороги Радивилів виглядає як цілком провінційне поселення, про його певну значущість свідчать хіба що висотні елеватор і комібікормовий завод комбінату хлібопродуктів, адже п’ятиповерхівки губляться десь між дерев.

По другий бік шляху виразніше стало видно службові приміщення колись секретної вертолітної частини і військового аеродрому, це звідси крилаті машини вирушали і в Ліберію, і в зону бойових дій на сході України. Серед полеглих в україно-російській війні є і військовослужбовці цієї частини, один з них – підполковник, командир вертолітної ланки вертолітної ескадрильї 16-ї окремої бригади армійської авіації 8-го армійського корпусу Сухопутних військ Збройних Сил України (в/ч А2595) Андрій Бєлкін (1977 – 2014). Він похований у Радивилові, бо жив із сім’єю в пригороді Балки. Нагороджений орденом Богдана Хмельницького III ст. – «за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України» (19.07.2014, посмертно).

Довге село Опарипси, яке розтягнулося на чотири кілометри, колись вивільнившись від міжнародної автомагістралі одним боком, примкнуло до неї іншим. Прямо за дорогою – перша в районі газорозподільна станція, яку понад три десятиліття тому відкривали оддалік від Опарипсів, здавалося тоді, у віддаленій глушині. Тепер уже аж ніяк не глушина… А трохи далі видніється велична церква в селі Клекотові, Бродівського району.

Об’їзд, будучи обладнаним переходами для прогону худоби під ним, перетинає і доволі пожвавлену дорогу Бугаївка – Сестрятин, де безпеку гарантують металеві відбійники з необхідністю їх огинання. Ще далі, біля приміського села Балки, магістраль перетинає дуже вибоїста дорога на Баране, більш відома тим, що нею регулярно курсує на заховане в лісосмузі міське сміттєзвалище транспорт комунального підприємства. Утім, знають цей машрут і відпочиваючі, адже в лісовому урочищі Сирнова за достатнього рівня ґрунтових вод є мальовниче озерце, приваблює і став біля села Баранного.

Ближче до Крупця обабіч шляху впадають у вічі поля з різноманітними сільгоспкультурами, на клині лану, що опинився між дорогою з Радивилова і магістраллю, – клапті селянських городів, гай.

Гарна вийшла дорога, а проте, виявляється, такий автошлях влаштовує далеко не всіх, недарма вже впродовж більш як п’ятнадцяти літ раз у раз зринає тема будівництва концесійної дороги Краковець – Львів – Рівне – Київ, рух якою планують зробити платним. Цей шлях на території Радивилівщини, зважаючи на економічну ситуацію в Україні, на ті збитки, яких завдав економіці коронавірусний карантин, з’явиться дуже й дуже нескоро. Проект (ще не затверджений) передбачає будівництво на південь від Радивилова і від залізничної магістралі. Але це так – аби помріяти, бо поки що це не більше, ніж гадання на кавовій гущі або приспів гурту «Мандри»: «Нас кличе у мандри дорога, грає чарівна струна…»

Володимир ЯЩУК. (Газета “Наш Прапор Перемоги”, 17.07.2020).
Фото автора.

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.