Районка – газета для всієї Радивилівщини

6 червня відзначається День журналіста, встановлений 25 травня 1994 року Указом Президента України на підтримку ініціативи делегатів I Всеукраїнського з’їзду редакторів газет і журналів. За дату святкування  вибрано день прийняття 6 червня 1992 року Спілки журналістів України до Міжнародної федерації журналістів.

З нагоди свята ми вирішили нагадати сторінки історії найдавнішого на Радивилівщині часопису – громадсько-політичної газети «Прапор перемоги».

Її заснування відбулося 75 років тому, в червні 1941-го. Організовувати випуск газети в Червоноармійськ (Радивилів) був направлений В’ячеслав Георгійович Білоусов, але він так і не випустив перший номер райони – загинув на мотоциклі.

РадивилівПершим повноправним редактором став Григорій Григорович Попов. До нападу фашистської Німеччини на СРСР вийшло всього вісім чи дев’ять номерів газети під назвою «Соціалістичний шлях» (у редакції є фотокопії 5, 6, 7 і 8 номерів, свого часу їх було отримано з київського архіву). Восьмий номер датовано 20 червня 1941 року. Якого числа вийшов перший, так і не встановлено. Зважаючи на періодичність наявних номерів, ймовірно, що районка почала видаватися з кінця травня чи з початку червня, а останній, передвоєнний її номер побачив світ 22 червня, тобто в день нападу гітлерівців на СРСР.

Відновився випуск газети лише через рік після звільнення району від нацистів – 31 березня 1945 року, під назвою в дусі тогочасної ідеології – «Більшовицька зброя». Першим повоєнним редактором стала Єфросинія Андріянівна Шинкаренко. За розповідями ветеранів поліграфії, тексти для тиражування набиралися дрібними металевими літерами вручну, друкарську машину також доводилося крутити вручну. Працівники редакцій за матеріалами в села ходили пішки, у кращому разі діставалися підводами. Робота над випуском газети у сталінські часи ускладнювалася  тим, що за смислову неточність, помилку можна було не тільки наразитися на звільнення з посади, але й потрапити під суд, опинитися на засланні.

Газета пережила часи укрупнення районів, коли до Червоноармійського увійшов Козинський, а з 1962 року не видавалася через те, що Червоноармійський район включили до складу Дубнівського. Однак у 1966 році внаслідок розукрупнення районів Червоноармійськ знову став райцентром, і тут відновили випуск газети – з 16 березня 1967 року, тобто вже майже 50 років вона випускається під назвою «Прапор перемоги».

Радивилів, газетаЗ початку 1991 року газета в Радивилові стала громадсько-політичною, із серпня того ж року, після проголошення незалежності України, – позапартійним виданням. Докорінно змінилися тематика та ідейна спрямованість публікацій. Позиція видання великою мірою визначається матеріалами її громадських авторів, переконаннями депутатів районної ради. Із 1995 р. використовується комп’ютерна технологія випуску.

Редакторами районки в різні роки були Антон Маєвський, Лідія Ващук, Іван Даниленко, Володимир Садовенко-Черніговський, Федір Поліщук, Антон Лісничий, Олена Кондратенко, Володимир Ящук. Нині редактор – член Національної спілки журналістів України Василь Семеренко, до речі, один з активних авторів Радивилів.info (стаж роботи в пресі – з 1984 року).

У газеті в різні часи працювали журналістами Федір Рубель, Юрій Виноградов, Микола Грицак, Віктор Топоровський, Роман Матвіїв, Юрій Пастух, Микола Крижанівський, Василь Бахно, Андрій-Тарас Багнюк, Анатолій Левицький, Василь Грицайчук, Тетяна Кожан, Євген Белей, Володимир Карпчук, Валентина Блінова (Настіна), Степан Родич, Людмила Гордієвич (Чуздюк) та інші.

Чимало років активно співпрацювали з газетою її громадські кореспонденти Йосип Крам, Микола Даниленко, Адам Лень, Віктор Сімейко, Григорій Мащук, Євстахій Янковський, Володимир Данилюк, Михайло Лиходій, Микола Ратинський, Володимир Олійник, Данило Водяний, Володимир Повх, Василь Ралець, Валентина Герзун, Іван Мельничук, Володимир Боратинський, Олександр Міщенко, Валентин Пащук, Федір Бортник, Микола Симчук, Григорій Камінський, Павло Лотоцький, Андрій Мельничук, Тетяна Блищик…

Багато років друкуються в „Прапорі перемоги” кандидат медичних наук Іван Дурда, вчителі, публіцист Максим Будько, поет Євген Гудима, історик Юрій Арламовський, автор краєзнавчої книги про село Хотин Надія Мельник, автор книг про Радивилів Володимир Ящук та інші.

День журналіста – це свято кожного, хто причетний до випуску газети.

Користуючись нагодою, вітаємо з цим святом усіх журналістів Радивилова, а їх нині в трьох газетах, на радіо та в Інтернет-виданні “Радивилів.info” – більше десяти. Декількох прийнято до Національної спілки журналістів України.

На знімку: колектив редакції газети “Прапор перемоги” в 2001 році.  Зліва направо: Віктор Топоровський, Володимир Ящук, Василь Грицайчук, Надія Вовк, Тетяна Боголуцька, Василь Семеренко, Сергій Бурмай, Олена Кондратенко (редактор), Євген Белей, Володимир Мартинюк.

Радивилів, газета "Прапор перемоги", колектив редакції

Адміністратор

системний адміністратор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.