Реабілітують жертв 1941-го, у тому числі з Радивилівщини

Профільна регіональна комісія при Рівненській облдержадміністрації 27-го квітня ухвалила рішення щодо 85-ти жителів області, яких у 1941-му році репресувала радянська каральна система.

Значна частина осіб з цього списку загинули в дубенській тюрмі у ніч з 24-го на 25-те червня під час розстрілу в’язнів, розповів голова регіональної комісії з реабілітації Андрій Жив’юк.

“Оскільки не було можливості евакуювати в’язнів дубенської тюрми, то керівництво НКВС по Рівненській області видало розпорядження розстріляти цих в’язнів, які звинувачувалися за контрреволюційними статтями, без огляду на те, яке рішення по їхній справі було ухвалено, чи якийсь термін був ув’язнення, чи навіть, якщо рішення ще не було ухвалене”, – зазначив Андрій Жив’юк.

Він пояснив, що реабілітувати репресованих хочуть до 20-х чисел червня, аби встигнути до 80-х роковин трагедії. Зауважив, що загалом у колишній дубенській в’язниці у перші дні радянсько-німецької війни знищили як мінімум удвічі більше в’язнів. Серед них чехи, поляки та українці. Їхні імена стали відомі завдяки контрольно-наглядовим справам, до яких дослідники отримали доступ у 2015-му році завдяки закону, що відкрив архіви радянських спецслужб. Архівно-кримінальні справи, як їх називають науковці, втрачені. Ймовірно, їх знищили під час евакуації.

Комісія працює, аби скласти максимально повний список імен тих, кого закатувала радянська каральна система. Найбільше серед убитих – жителів колишніх Дубенського, Радивилівського, Млинівського та Острожецького районів, уточнив Андрій Жив’юк. І додав, що серед приречених були й ті, які вижили.

Усіх убитих людей запідозрили в антирадянській діяльності та звинувачували в антирадянській пропаганді, агітації, співпраці з польською владою тощо. Були й такі, хто намагався протидіяти владі.

“Я чув таку думку: “Ну, а що їх зараз вже реабілітувати, їх немає на світі і що це дасть?” Це історична справедливість! Українська держава, українське суспільство повинно це зробити для того, щоб вшанувати пам’ять цих невинно убієнних людей”, – зазначив Андрій Жив’юк.

У жовтні 2019 року на території військової частини у Дубні знайшли рештки 19-ти жертв політичних репресій, яких розстріляли “енкавеесники” у 1941-му. Тоді на цьому місці була в’язниця. Територію досліджували фахівці меморіально-пошукового центру “Доля”. Серед знайдених – 12 чоловіків та сім жінок. Науковці запевняють, що за час існування тюрми вбито понад пів тисячі людей. Перепоховання невинно убитих відбулося 8 жовтня 2019 року на дубенському кладовищі. У братській могилі поховали 29 осіб. Науковці встановили імена частини закатованих. (За публікацією «Суспільного»).

УПА, 73 роки

 

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.