Старий цвинтар біля ставу в селі Батькові

Біля ставу в селі Батькові Радивилівської громади є старовинний цвинтар, і деякі надмогильні пам’ятники ще можуть розповісти про тих, хто колись визначали уклад життя в селі. Тут поховані й власник Батькова Петро Жемчужников (+17.09.1888), поміщик Андрій Чуй (+10.07.1899), протоієрей Іоан Капустинський (+19.09.1923), священник Петро Зілітинкевич (29.06.1831 – 6.01.1899).
На кладовищі привертає увагу обгороджене дощаним парканом братське поховання бійців Української Народної Республіки.
Село Батьків, старий цвинтар
Колись цей цвинтар був закладений при церкві Преображення Господнього. На жаль, вона не збереглася – перекази доносять, що знищили її в 1920 році більшовики. За даними церковного історика Микола Теодоровича, храм збудували ще в 1745 році, до парафії, крім Батькова, належали села Немирівка, Березина, Прокази. Священниками були: Федір Бочановський (1806 p.). Стефан Кожуховський (1816), Йосип Каплич (1822), Іоан Яновський (1829 – 1830), Олександр Шиманський (1834), Даниїл Піотрович (1836 – 1839), Іосиф Шеметович, Анфім Кавецький, Михайло Боруцький, Варфоломій Гордасевич, Олександр Гордасевич (дід української поетеси Галини Гордасевич, її батько Леонід народився в селі Батькові і теж став священником), Авксентій Фотинський (батько майбутнього історика Ореста Фотинського), Петро Зілітинкевич та інші. У 1874 році церкву відремонтували, прибудувавши до неї 4-поверхову дзвіницю.
Більше 20 років тому я побачив на цьому кладовищі іще одну цікаву з краєзнавчого погляду могилу – Владислава Гакена (1877 – 1941), власника ставу й млина, адже це до нього, точніше – до його синів і дочки, приїздив із Кременця гостювати в Батьків у свої юнацькі літа Улас Самчук, згодом видатний письменник. Враження від приїзду він згадав у книзі «На білому коні»: «І другого дня гостина у Батькові, три кілометри від міста, у незабутніх товаришів Антона і Володимира Гакенів з їх чарівною сестрою Юлінькою, романтичним млином, поетичним ставом, човном і… «ніч яка, Господи, місячна, зоряна…»
Цього разу могилу виявити не вдалося. Між іншим, колишній дім Гакенів, неподалік приміщення старостинського округу, ще є.
Володимир ЯЩУК, член Національної спілки краєзнавців України. Фото автора.

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.