Кордон між Волинню і Галичиною

Сто років тому, з початком Першої світової війни, фактично перестав існувати міждержавний кордон між Бродами і Радивиловом (тоді Радзивиловом), а точніше – між Австро-Угорською монархією і Російською імперією. Власне, бойові дії розпочалися 28 липня 1914 року, – австрійські і німецькі правлячі кола вирішили використати як привід для початку війни вбивство 28 червня австрійського ерцгерцога Франца Фердінанда сербським студентом. На початку серпня 1914 року австро-угорці, ведучи наступ від Бродів, відтіснили 18-у Волинську прикордонну бригаду і 12-й Донський козачий полк, розквартировані в Радивилові, й вступили в місто. Цікавий факт: з обох воюючих сторін були солдати й офіцери – українці. Про кордон біля Радивилова, що протримався з 1795 року, і про його особливості залишили спогади письменники Оноре де Бальзак, Шолом Алейхем, мандрівники. Але недарма в народі кажуть, що краще один раз побачити, ніж сто разів почути.

Тож неоціненне значення мають фотознімки кінця ХІХ – початку ХХ століття. Вони, як правило, були зроблені фотографами зі сторони Бродів – там фотосправа виявилася більш розвиненою, випускалися поштові картки з видами Бродів, потрапив на них і вид кордону. З видами Радивилова незадовго до війни теж випустили набір карток (більше десятка), але кордон у поле зацікавлення фотографа, наскільки тепер відомо, не потрапив.

Знімки, деякі з них розфарбовані, дають уявлення не тільки про облаштування смуги перетину кордону, але й про вигляд прикордонних чиновників та членів їхніх родин. Окремі сюжети повторюються (для дещо іншого представлення) або ж відрізняються дуже незначними деталями.

Фото тут: http://www.radyvyliv.info/stari-foto-na-zgadku-pro-te-shho-sto-rokiv-tomu-perestav-isnuvati-kordon-mizh-radivilovom-i-brodami.html

Адміністратор

системний адміністратор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.