Сторічні листівки з видами Радивилова

Сто років тому було випущено серію поштових листівок з видами Радзивилова (Радивилова). Потримати в руках їх не вдалося, а от зображення деяких дійшли до нас. Причому в одній із публікацій було вміщено і зворотний бік листівки, що дозволяє скласти певне уявлення про місце тиражування і інших, а також про те, для яких послань вони використовувалися.

Маю на увазі листівку з видом пожежного депо, випущена була 1915 року, видавництво агентства Суворіна, на зворотному боці є напис «догори ногами» порівняно з картинкою на звороті (цитую дослівно, зі збереженням особливостей написання слів): «Здраствуй дорогая мама и сестрица Шура. Шлю привет и крепко целую». Далі напис іншим почерком: «Я пока служу. Слава Богу все благополучно отъ васъ деньги 10 руб. я получилъ за что сердечно благодарю. Карточки свои я послалъ вамъ съ товарищемъ онъ поедетъ в Петроградъ и за едетъ къ вамъ я далъ ему карточки затем досвидания. Миша». Ім’я дописано тим же почерком, яким починали писати лист.

Радивилів, РадзивиловОтже, це був лист малописьменного або пораненого солдата, який у листуванні мусив звертатися за допомогою до товаришів, можливо офіцерів. У Радзивилів він потрапив звідкись іздалеку, з-під тодішньої столиці Росії. Незважаючи на умови війни (тривала Перша світова), за сотні кілометрів можна було надіслати або передати гроші солдатові. Чи багато це – 10 руб.? Мабуть, досить багато, адже ціна поштової листівки вказана: «Ц. 5 к.» (себто 5 копійок).

Ще важлива інформація. На листівці при  назві «Радзивиловъ. Пожарное депо» стоїть №11. Значить, таких листівок з різними видами було більше десятка. Відомі такі: №1 – вулиця Вокзальна (теперішня 24 Серпня); №4 – церква Олександра Невського; №6 – вулиця Липова (тепер Паркова); №7 – базар; №8 – аптека; №9 – костел; №10 – млин (очевидно, той, що був при річці Слонівці, на його місці згодом був завод радіоелектронної апаратури).

Радивилів, РадзивиловРадивилів, Радзивиловradyvyliv_2015-7 radyvyliv_2015-8radyvyliv_2015-9 radyvyliv_2015-nevskogo

Таким чином, з одинадцяти листівок маємо зображення восьми. Є листівка з видом каплиці на честь Олександра Невського, але не нумерована (каплиця, за переказами, була в дендропарку). Отже, не маємо листівок №2, №3, №5. Але збереглися старі фото з видами двоповерхового залізничного вокзалу, пам’ятника цареві Олександру ІІ біля народної школи (там ще кілька років тому діяв загальноосвітній ліцей), будинку офіцерських зборів, і ці об’єкти мали всі підстави потрапити на поштові листівки. Можливо, таких нумерованих листівок було зо два десятки, адже не могли фотографи, готуючи їх випуск сто років тому, оминути увагою лікарню, народну школу, ремісниче училище, кордон біля Радзивилова, каплицю на честь імператора Олександра ІІ (де вона була, точно не встановлено).

Як видно із процитованого запису солдата, він зміг у Радивилові сфотографуватися, тому й передає свої знімки рідним. Отже, було фотоательє. Утім, з архівних записів знаємо, що в той час у Радивилові демонстрували навіть кіно – тоді ще німе, яке необхідно було супроводжувати грою музиканта-піаніста. А на листівці з видом аптеки можна прочитати справа на приміщенні вивіску: «Компания ЗИНГЕР» (виходить, у містечку було представництво американської компанії «Зінгер», яка виготовляла швейні машинки та інше обладнання).

Більше старих знімків з видами Радивилова дивись тут: http://jasc51.io.ua/album46997

І тут: http://jasc51.io.ua/album637281

А ще – тут: http://jasc51.io.ua/album111029

Володимир Ящук

член Національної спілки журналістів України

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.