Сторінки про Радивилів у томі про Брідщину

Броди і БрідщинаВ об’ємистому томі на 700 сторінок «Броди і Брідщина», який нещодавно презентував краєзнавцям нашого краю відповідальний редактор і автор цього видання історик Дмитро Чобіт, чимало сторінок пов’язано з історією міста Радивилів. Наприклад, про це йдеться у статтях «Про брідську торгівлю фальшивими російськими грішми», «Нотатки Федора Глінки»,  «Із щоденника Ісаака Бабеля 1920 року», записах Оноре де Бальзака про поїздку через Броди і Радзивилів (Радивилів). А взагалі в минувшині сусідніх Радивилівського і Бродівського районів було багато спільного, хоча й належали вони 120 літ, у 1795 – 1914 роках, до різних держав.

Скажімо, відомо, що Іван Франко бував у Радивилові, коли їздив у гості до Лесі Українки в село Колодяжне на Волині і коли зі Львова навідувався у Київ, а ось мало хто знає, що письменник присвятив Бродам і Брідщині щонайменше три статті: «Літопис Підгорецького монастиря», «Пропінації міста Бродів», «Проект 200 000 Бродам». Їх можна знайти в томі «Броди і Брідщина». До речі, є тут і дослідження Дмитра Чобота про бродівську адресу Каменяра, з визначенням місця, де він кілька днів гостював у Василя Щурата.

Значну частину видання складають динамічні спогади і документи драматичного переломного часу кінця 1980-х – початку 1990-х років, історії становлення організації Народного Руху України в Бродах. Як відомо, в той час бродівські рухівці поширили свій вплив і на Радивилівщину, вони брали участь у громадсько-політичних акціях на Козацьких Могилах у Пляшевій, виступали на мітингах у Радивилові (тоді Червоноармійську).

Публікуються статті і спогади відомих людей Брідщини та розповіді про них, зокрема, про тих, які зазнали репресій з боку комуністичного режиму, змушені були емігрувати.

ДИВ.: Колишній вчитель Немирівської школи Радивилівського району – автор більше 30 книг

Володимир Ящук

член Національної спілки журналістів України

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.