Створював музей-заповідник “Козацькі могили”

19 листопада у Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбудеться захід, присвячений 85-річчю від дня народження заслуженого працівника культури України, першого керівника музею-заповідника «Козацькі могили» (село Пляшева Радивилівського району) та першого лауреата премії Рівненської обласної ради за збереження історико-культурної спадщини імені Ігоря Свєшнікова (2006) Павла Яковича Лотоцького. Початок заходу об 11 год.

15 січня 1966 року П.Я.Лотоцького було призначено завідувачем новоствореного музею «Козацькі могили» – відділу Рівненського краєзнавчого музею. Неоціненний матеріал для розбудови музею дали археологічні розкопки на місцях Берестецької битви, що розпочалися у 1970 році під керівництвом археолога І.К. Свєшнікова. Павло Якович часто приїжджав на місця досліджень разом з екскурсійними групами. Його та керівника експедиції поєднували не тільки офіційні службові стосунки, але й щира дружба. Неодноразово з уст вченого можна було почути, що Павло Якович, не маючи вищої академічної освіти (він був педагогом), завдяки своїй сумлінній праці є справжнім народним інтелігентом.

Лотоцький Павло Якович, село Пляшева, Козацькі МогилиОкрім поточних питань, пов’язаних з діяльністю музею, йому доводилося вирішувати питання, пов’язані з проведенням реставрації пам’яток архітектури на острові Журавлиха. А їх за роки його роботи було проведено чимало. Виконана реставрація живопису Георгіївського храму, проведено реставрацію іконостасу Михайлівської церкви.

У 1988-1989 рр., коли над «Козацькими могилами» нависла загроза затоплення водою, в результаті реконструкції Хрінницького водосховища, Павло Якович одним з перших став на захист святині. Навіть і тоді, коли П.Я. Лотоцький пішов на заслужений відпочинок, він щиро вболівав за долю «Козацьких могил», цікавився життям музею, бо він став невід’ємною частиною його життя.

В останній рік життя Павло Якович важко хворів, а 11 листопада 2012 року відійшов у вічність. Добрі справи та світле ім’я Павла Яковича Лотоцького завжди житимуть пам’яті жителів Рівненщини.

Олександр Булига, директор Рівненського краєзнавчого музею. (Публікація у Фейсбуці).

Фото на лицьовій сторінці: організація “Видиво”.

ЩЕ СТАТТЯ ПРО Павла ЛОТОЦЬКОГО: http://www.radyvyliv.info/pavlo-lotockij-xranitel-kozackix-mogil-na-rivnenshhini.html

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.