Створював музей-заповідник “Козацькі могили”
19 листопада у Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбудеться захід, присвячений 85-річчю від дня народження заслуженого працівника культури України, першого керівника музею-заповідника «Козацькі могили» (село Пляшева Радивилівського району) та першого лауреата премії Рівненської обласної ради за збереження історико-культурної спадщини імені Ігоря Свєшнікова (2006) Павла Яковича Лотоцького. Початок заходу об 11 год.
15 січня 1966 року П.Я.Лотоцького було призначено завідувачем новоствореного музею «Козацькі могили» – відділу Рівненського краєзнавчого музею. Неоціненний матеріал для розбудови музею дали археологічні розкопки на місцях Берестецької битви, що розпочалися у 1970 році під керівництвом археолога І.К. Свєшнікова. Павло Якович часто приїжджав на місця досліджень разом з екскурсійними групами. Його та керівника експедиції поєднували не тільки офіційні службові стосунки, але й щира дружба. Неодноразово з уст вченого можна було почути, що Павло Якович, не маючи вищої академічної освіти (він був педагогом), завдяки своїй сумлінній праці є справжнім народним інтелігентом.
Окрім поточних питань, пов’язаних з діяльністю музею, йому доводилося вирішувати питання, пов’язані з проведенням реставрації пам’яток архітектури на острові Журавлиха. А їх за роки його роботи було проведено чимало. Виконана реставрація живопису Георгіївського храму, проведено реставрацію іконостасу Михайлівської церкви.
У 1988-1989 рр., коли над «Козацькими могилами» нависла загроза затоплення водою, в результаті реконструкції Хрінницького водосховища, Павло Якович одним з перших став на захист святині. Навіть і тоді, коли П.Я. Лотоцький пішов на заслужений відпочинок, він щиро вболівав за долю «Козацьких могил», цікавився життям музею, бо він став невід’ємною частиною його життя.
В останній рік життя Павло Якович важко хворів, а 11 листопада 2012 року відійшов у вічність. Добрі справи та світле ім’я Павла Яковича Лотоцького завжди житимуть пам’яті жителів Рівненщини.
Олександр Булига, директор Рівненського краєзнавчого музею. (Публікація у Фейсбуці).
Фото на лицьовій сторінці: організація “Видиво”.