Там – смердить, тут – безводдя… Дожилися

Учора подзвонили колеги з сусіднього міста Броди, цікавилися дивним питанням: як там повітря в Радивилові, чи не відчувається смороду? Я відповів, що повітря таке, як звичайно. А ось Броди, виявляється, потерпають від неприємного запаху невідомого походження. Отож мої знайомі й цікавилися: можливо, той запах має позарайонне, регіональне походження.

У літню спеку швидко даються взнаки всі «вузькі місця» місцевих комунальних та санітарних служб. Ось і в Радивилів.info у березні була замітка «У сусідів – екологічне лихо» –  про вихід із ладу очисних споруд у Бродах. Хтозна, як там із цим тепер, хоча комунальники й запевняють, що все вже в нормі. Але от винесені свого часу на береги нечистоти при сильному літньому випаровуванні теж можуть давати свій запах.

Взагалі Броди – місто низинне, з багатьма болотистими місцями, які цієї безсніжної зими та бездощових весни та літа (дощі були, проте порівняно незначні) почали висихати, а в спеку парують і поготів, що теж може позначатися на екології. Далі: міське сміттєзвалище розташоване занадто близько до межі міста, ми його бачимо, коли, їдучи з Радивилова, повертаємо з автотраси в Броди. Нарешті, не треба скидати з рахунку наявність у Бродах великих ємкостей з нафтопродуктами, колишніх військових складів боєприпасів, які продовжують залишатися військовими об’єктами, малодоступними для громадського контролю. Радивилів, став Молодіжний

А я ось побідкався колегам про проблеми Радивилова: висохла річка Слонівка, небувало обміліли стави Молодіжний і Лев’ятинський, які були місцями літнього відпочинку городян та ще й давали до обіднього столу рибу (ставами користуються рибальські товариства).

Звичайно, головна причина цього – безсніжна зима та малодощова весна, однак справедливо ставляться претензії і до власників численних копанок та ковбань, які, облаштовуючи домашні водойми, забували потурбуватися про стан прилеглого русла річки. Існує й така версія зниження рівня підґрунтових вод: зміна напрямку водозабору підземних вод для потреб 700-тисячного Львова. До речі, бродівські колеги зазначили, що й на Брідщині спостерігається зниження рівня води в криницях, а деякі водойми висохли або обміліли.

Радивилівці, ясна річ, не сидять склавши руки. Рибалки звернулися зі своїми пропозиціями в міську раду, вони затвердили й певні заходи для врятування Слонівки. Передбачено з допомогою спеціалізованої організації налагодити очистку русла, це вимагає коштів, і члени товариств беруться їх зібрати, хоча й міськрада надасть допомогу, та й усі городяни, які мають змогу допомогти, авжеж не повинні залишитися байдужими до природного середовища, в якому живемо, проводимо дозвілля. У першу чергу необхідно очистити русло від Немирівки до Лев’ятина, по можливості відновити джерела, які замулились.

Так що в кожного районного центру – свої проблеми. Їх і слід вирішувати.

Володимир Ящук

член Національної спілки журналістів України

You may also like...

4 коментарі

 1. Редактор сказав:

  Коментарі до посилання на цю публікацію в одній із соцмереж:

  Valentin Matviychuk. Думаю , що керівникам міста пора надати аргументовану інформацію .Сьогодні зранку і до сих пір в районі Білих Казарм стоїть стійкий неприємний запах .
  Маленькі Броди Просять Допомоги. Запах по цілому місту другий день поспіль.
  Roman Spodaryk. Агрофірма Прогрес, село Гаї вивозить як органічне добриво із силосних ям залишки сінажу, вітер східний, тому і запах у місті.

 2. Микола сказав:

  Якщо не буде дощів, то і води в ставках не буде, скільки в джерелах не колупайся.

 3. Редактор сказав:

  Відгук у Фейсбуці на сторінці РАДИВИЛІВ:
  Ігор Краплич:
  Моя бабуся розповідала , що за часів Польщі в 30 -х роках минулого століття поміщик Тарнавський через маєтки якого протікала річка Пляшівка раз на 4 роки влаштовував очищення та полиблення русла річки , якість води в криницях контролювала санітарна служба про , що можна побачити таблички з відповідними написами на старих колодязях… Я непам”ятаю , щоб хтось чистив річку за остані 40 років чи брав воду на дослідження в сільській місцевості… ось і наслідки власного безвідповідального ставлення до найнеобхіднішого мінералу під назвою ВОДА…

 4. Редактор сказав:

  Товариство рибалок на ставу Лев’ятинському прийняло рішення не допустити замору риби внаслідок швидкого висихання водойми і спустило залишки води, повідомивши про свій намір рибальське товариство розташованого нижче за течією ставу Молодіжного. Там за рахунок цієї води зуміли дещо поповнити став.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.