Тексти вцілілих надгробків єврейського кладовища в Радивилові
У районному центрі Рівненської області – місті Радивилів, неподалік автовокзалу, є сквер, в середині якого розташований меморіал радянським воїнам, які полягли в часи Другої світової війни. Реально ж цей сквер посаджений на території єврейського кладовища, про яке поки що нагадують кілька збережених мацев (вертикальних надгробних плит), а також кілька десятків уламків з розбитих пам’ятників.
Уперше на території пам’ятки я побував у квітні 2005 р., коли директор Радивилівського історичного музею п. Олеся Шикало проводила екскурсію містом. Більш як через рік – 21 липня 2006 р., коли почав займатись дослідженням епіграфіки єврейських надгробків, я знову потрапив на єврейське кладовище в Радивилові і вже більш детально оглянув тексти мацев. У цей же день працівником Бродівського історико-краєзнавчого музею п. Володимиром Ульяновим була проведена перша фото фіксація пам’ятників.
Вміщуємо статтю бродівського науковця Андрія Корчака в форматі PDF – за публікацією в науковому збірнику.
Теги: євреї, іудаїзм, могили, мацеви, написи, євреї в Радивилові, пам’ятники
Див.:
Радивилівська зустріч з рятівниками через 60 років…
Тег: טקסטים ששרדו מצבות בית עלמין יהודיות
В Радивилові немає пам’яток старовини? А єврейське кладовище не було пам’яткою старовини? В Бродах єврейський цвинтар вражає. А в Червоноармійську заслиняні комуняки вирішили на місті єврейського цвинтаря зробити меморіал радянським воїнам. Блюзнірство. Пам’ятаю, як нас на “суботниках” зганяли на це “будівництво”. Пам’ятаю, як бульдозери горнули памятники в перемішку з людськими кістками. А на штучний пагорб закопали перенесені з інших місць останки радянських вояків. Отаке в Радивилові відношення до минувшини.