Центр надання адмінпослуг: широкі можливості

Як свого часу повідомляло наше видання, 25 травня цього року в Радивилівській ОТГ відкрився Центр надання адміністративних послуг міської ради. Відтоді громадянам надано понад 7 тисяч різноманітних адміністративних послуг. Найбільш затребуваними є послуги з реєстрації речових прав на нерухомість, Державного земельного кадастру, реєстрації місця проживання, видача різноманітних довідок, соціальні послуги тощо. Щодо роботи Центру кореспондент Радивилів.info Володимир Ящук поспілкувався з його керівником Марією ПАСТУХ.Радивилів, ЦНАП, Марія Пастух

Оскільки не всі належно розуміють суть діяльності таких центрів, то першочергово слід роз’яснити широкому загалу, що саме криється під поняттям «адміністративна послуга»?

Незалежно від власного бажання, кожен громадянин час від часу змушений звертатися до органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування – для отримання паспорта, реєстрації себе як суб’єкта підприємництва, оформлення субсидії, зміни місця реєстрації (або по-народному «прописки») та ще з приводу сотні інших подібних справ. У наш час подібну діяльність органів влади прийнято називати «адміністративними послугами».

Відкриття Центру – це, безумовно, створення доступних і зручних форм для отримання адміністративних послуг громадянам міста. Що таке ЦНАП у Радивилові, на що ще спрямована його діяльність?

Метою ЦНАП є прин­ципова зміна ставлення держави в особі органів влади та їх службовців до громадянина. Воно повинно бути аналогічним ставленню до споживача/клієнта в приватному секторі. При цьому йдеться не про плату (хоча де-факто сьогодні вона стягується за незначну кількість адміністративних послуг), а насамперед про якість та швидкість надання цих послуг.

Ще з радянських часів для багатьох добре знайомі черги в органах влади, а ще – відсутність необхідної інформації, обмеже­ність та незручність прийомних годин, формалізм та зневаж­ливе ставлення з боку чиновників. Однак із початком розбудови широкої мережі інтегрованих офісів – центрів надання адмі­ністративних послуг (ЦНАП) – українці поступово призвича­юються до кардинально іншого сервісу, що супроводжується широкими та гнучкими годинами роботи, відсутністю обідніх перерв, некабінетною системою прийому, доброзичливим персоналом, комфортною зоною для очі­кування, наявністю необхідних умов для осіб з інвалідністю та дітей.

Керівництво та виконавчий комітет Радивилівської міської ради, розуміючи, що потрібно працювати для людей, маючи на меті поліпшення надання адміністративних послуг як для мешканців ОТГ, так і в цілому Радивилівщини, висловили готовність взяти на себе повноваження з обслуговування мешканців усього району та створили прекрасний сучасний ЦНАП, який став одним з перших в Україні міськрайонним ЦНАПом.

Чи заробляє ЦНАП кошти?

Потрібно розуміти, що головна мета центрів надання адмінпослуг – не заробляння коштів, а належне вирішення проблем громадян. У наш час ЦНАП ще не може заробити на своє утримання наданням адміністративних послуг, оскільки за більшість послуг, відповідно до чинного законодавства, плата не стягується. Тому міська рада взяла на себе основний тягар утримання як приміщення, так і апарату працівників ЦНАПу. Ряд послуг, за які раніше бралася плата, тепер у ЦНАПі можна отримати безкоштовно, також за платні послуги можна розрахуватись безпосередньо у нас в Центрі, маючи платіжну картку, через пост-термінал або сплатити готівкою в платіжному терміналі, що зручно для громадян.

Звичайно, такий сервіс, як у нашому ЦНАПі, забезпечують далеко не всі ЦНАПи, яких в Україні налічується понад 800. Проте наш не поступається кращим західним зразкам, забезпечуючи висо­кий рівень сервісу. Це засвідчили і гості нашої громади – представники польського міста-побратима Нове, які відвідали наше місто на День незалежності України цього року.

Які основні вимоги до роботи ЦНАПу?

Практика функціонування ЦНАП засвідчила, що лише добре облаштованих приміщень «прозорих офісів» недостат­ньо для забезпечення громадянам бажаного комфорту при отриманні адміністративних послуг. Так, нерідко громадяни змушені відвідувати декілька різних структур, щоб отримати всі потрібні послуги від держави. Досить поширеною є ситуація, коли частину адмінпослуг особа замовляє у комфортному ЦНАП, а іншу – у приміщеннях «радянського» зразка. Таке часто трапляється через небажання деяких органів виконавчої влади інтегрувати свої послуги до ЦНАП.

При цьому нерідко декілька різних адмінпослуг можуть знадобитися особі за настання однієї життєвої ситуації. Напри­клад, після народження дитини батькам необхідно здійснити цілий комплекс дій: зареєструвати факт народження та місце проживання, оформити державну допомогу. Часом батьки бажають оформити дитині закордонний паспорт, а деякі мають право отримати статус багатодітної сім’ї тощо.

Отже, ЦНАПи повинні надавати послуги за моделлю «життєвих ситуацій», коли людина, прийшовши до одного офісу, може замовити весь пакет необхідних послуг. Саме тому головний пріоритет для роботи нашого центру – надання декількох послу за один візит у ЦНАП. Наприклад, у вас народилася дитина: ви можете у нас отримати свідоцтво про її народження, зареєструвати місце проживання, подати документи для отримання допомоги при народжені дитини, або якщо сім’я після народження третьої дитини отримала статус багатодітної – подати документи на отримання допомоги від держави як багатодітна сім’я, зареєструватися в електронній черзі в дитсадок.

Зараз урядом активно впроваджуються моделі надання електронних адміністративних послуг. Як ви думаєте, можливо, з часом ЦНАпів не потрібно буде?

Знаєте, ЦНАП – це місце не лише для отримання послуг, тут люди мають можливість спілкування, отримати додаткову інформацію, тут можуть запропонувати інші супутні послуги. Можна навести приклад інтернет-магазинів, яких є дуже багато, але від цього люди не стали менше відвідувати магазини або торговельні центри.

Тому ми не боїмося конкуренції з електронними послугами, адже багато послуг уже сьогодні можна отримати он-лайн, але за послугами все одно йдуть і в ЦНАП. Багато наших громадян ще не вміють користуватися електронними сервісами або не мають персональних комп’ютерів, смартфонів тощо. Тому вони завжди можуть скористатися послугами ЦНАПу.

Яке ваше бачення розвитку ЦНАПу на найближчий час?

На сьогодні для нас першорядне завдання – отримання відповідних технічних засобів для надання паспортних послуг:  це видача закордонного паспорта та І-D карток. Проблемою наразі є велика вартість такого обладнання, тому у вирішенні цього питання сподіваємось на допомогу держави. Найближчим часом плануємо пропонувати надавачам комунальних послуг співпрацювати з ЦНАПом, як це роблять у ЦНАПах Рівного, Луцька. Оскільки багато громадян звертаються до нас, запитуючи, чи є такі послуги в нас, це означає, що в них є потреба.

Оскільки ЦНАП – це місце, орієнтоване на людину, то в фокусі роботи адмінцентрів мають бути потреби людини. ЦНАП – це «обличчя» місцевої влади, точка розвитку громади. Суспільство розвивається, тому такі центри в майбутньому стануть осередками спілкування влади з її мешканцями.

Наше завдання, щоб кожен відвідувач, який скористався нашими послугами, отримав їх швидко, результативно та залишився задоволений від спілкування з адміністраторами.

Спасибі, Маріє Володимирівно, за конкретні і пізнавальні відповіді.

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.