Тиждень української писемності та мови в ліцеї

Уже традиційно в перші дні листопада в Радивилівському ліцеї №1 урочисто проходить тиждень української писемності та мови. Цього року програма предметного тижня була, як завжди, досить насиченою. Здобувачі освіти мали змогу поринути у багатющий світ краси і принад рідної української мови, вшанувати пам’ять видатних діячів нашого народу, завдяки яким вона сьогодні у нас є. Школярі стали учасниками інтелектуальних ігор, мовознавчих турнірів та квестів, цікавих уроків. 9 листопада, у день української писемності і мови, здобувачі освіти 10-11 класів та педагоги закладу долучилися до написання ХХ-го ювілейного Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності.

 Відчути серцем глибінь рідної мови учням перших класів допоміг чарівний світ казки. Разом із Питайликом діти подорожували книгою та познайомилися із Словами: великими й маленькими, голосними й тихенькими, ласкавими й сердитими. А завершилась подорож настільною грою «Стежинами абетки», яка допомогла школярам збагатили свій словниковий запас та проявити цікавість до слова.

Другокласники взяли участь у мовознавчому турнірі «Словограй». Юні школярі складали «пазли думок», створили віночок слів-ознак про рідну мову, декламували вірші, переглянули відеофільм про українську мову, а ще провели конкурс «Міс та містер Каліграфія». Наприкінці уроку школярі створили скарбнички і наповнили їх орфографічними правилами та крилатими висловами.

Учні третіх та четвертих класів зіграли в лінгвістичну гру «Юні мовознавці», під час якої дізналися багато цікавих фактів про Нестора Літописця, письменника та першого історика Київської Русі. Впродовж заходу школярі мали змогу поринути у багатий світ краси і принад рідної української мови. Веселі ігри «Друкарська машинка», «Розгадай шифр», «Перекотиполе», «Ланцюжок», «Муза», «Лінгвістичне доміно», «Оповідання по колу» викликали інтерес та бажання вчитися, сприяли розвитку креативності, вчили бути спостережливими, кмітливими та винахідливими.

Вихованці груп продовженого дня 1-4 класів відвідали “Мовне кафе”, в якому насолоджувалися відгадуванням цікавих загадок і мовними іграми, стали учасниками вікторини “Наша мова – калинова”, розгадували ребуси та кросворди, а також, переглянувши відеофільм «Мовне диво», дізналися цікаві факти про українську мову.

На уроках української мови учні 5-х класів взяли участь у мовознавчих хвилинках «Мова калинова…», на яких доповнили та розширили свої знання про рідну мову і розучили пісню «Українська мова», музику до якої написав наш земляк Володимир Климюк .

Учні 6-х класів взяли участь у пізнавальному квесті «Мовознавчі олімпійські ігри». Ліцеїсти заздалегідь сформували 5 команд методом випадкового жеребкування, обрали капітанів та розпочали підготовку до змагань. Відкрилося дійство вступним словом учителя української мови та літератури Ксьондзик Т. М., привітанням богині Олімпії (Панасюк Софія) та виконанням гімну свята. Далі шестикласники представили команди «Буквар», «Абетка», «Мова», «Слово», «Перо». Учасники змагань відвідали 5 станцій (як і у спортивному п’ятиборстві): «Орфографічний пейнтбол», «Синтаксичне фігурне катання», «Лексична художня гімнастика», «Фразеологічне фехтування», «Граматичний біатлон». У напруженій та наполегливій боротьбі перемогу здобула команда «Абетка».

Шкільним бібліотекарем Гудзоватою О.В. було проведено мовну вікторину «Мова – предків надбання» для учнів 7-х класів. Упродовж заходу семикласники перевірили свої раніше набуті знання з української мови, продемонстрували творчі вміння, кмітливість та винахідливість. Хлопці та дівчата із захопленням підбирали рими у віршах, вправлялись у грамотності, з’єднували частини прислів’їв, відновлювали приказки, відповідали на запитання і висловлювали побажання своїм однокласникам. Учні показали злагоджену роботу і, звичайно, знання української мови. За старання учасники заходу отримали дипломи «Знавець української мови».

Доволі жваво і цікаво пройшов лінгвістичний квест в учнів 8-В класу. Школярі розв’язували квестівські завдання: змагалися у групах зі знання крилатих висловів, прислів’їв та приказок, тлумачення власне українських та іншомовних слів; редагували тексти, підбирали слова-епітети до характеристики мови, вправлялися у написанні есе «Слова – не просто звуки, а й колір веселки, смак любові і добра».

Учні 8-А та 8-Б класу підготували і провели усний журнал «Український калейдоскоп» до тижня української писемності та мови. Здобувачі освіти розповіли, яке значення для нашого народу мають вишиті рушники, верба та калина, барвінок, вишиванка, віночок та як шанують їх українці. Ці обереги – не тільки наші українські символи, давня традиція, а й окраса нашого побуту.

Дев’ятикласники стали учасниками гри у форматі “Правда чи дія”. Обравши відповідну позицію, учні змогли поміркувати над роллю української мови, пригадати, з якими перепонами вона зіштовхувалася і чому. Під час гри школярі пояснили та проаналізували вирази та афоризми про мову, пригадали сучасних українських письменників, які збагатили золоту скарбницю рідної мови, вправлялись у вмілому читанні скоромовок, дотримуючись фонетичних норм української мови. Крім цікавих запитань та завдань, на учасників гри чекали несподівані передбачення на весь навчальний рік.

11 листопада в 10-В класі відбувся мовознавчий брейн-ринг під девізом “Кожне слово – це перлина”. Старшокласники зазделегідь визначили ведучих (Бельмас М. та Дубинецький В.) і членів журі із кращих мовознавців класу (Чуй М., Маркович А., Юрковський Т.). Упродовж заходу змагалися 2 команди: “Юний мовознавець” та “Один у полі не воїн”. Позитивний настрій уже на початку задали ведучі, привітавши учасників веселими побажаннями перемоги. Високоповажне журі оголосило умови лінгвістичних перегонів – і команди розпочали роботу. Десятикласники позмагалися в групах у знанні фразеологізмів, наголосів, тлумаченні власне українських та запозичених слів, повправлялися у виправленні лексичних помилок.

Також ліцеїсти взяли участь у мовознавчій грі “Крокодил”. У кожного народу є свої обереги. Україна – не виняток. Упродовж тижня учні 4 – 8 класів взяли участь у фотоквесті до дня української писемності та мови, який організували члени культмасової комісії учнівського самоврядування. Школярі мали виконати та сфотографувати 5 цікавих та нескладних завдань: знайти книгу, яка допомагає вивчити усі літери української абетки, відшукати збірку українського поета, яку перекладено більш ніж ста мовами, написати на дошці найдовше слово української мови, яке складається із 31 букви, зробити фото у вишиванці та з осіннім листям, за допомогою підручних засобів викласти найменш вживану літеру української мови. 48 переможців фотоквесту отримали дипломи та солодкі призи.

Відзначення дня української мови та писемності дало змогу учням доторкнутися до джерел духовної культури рідного народу, поглибити знання про витоки писемності та розвиток української мови, її правопис; усвідомити необхідність пропагування української мови в суспільстві, підвищення власної мовної культури як обов’язку кожного українця.

Руслана МУДРИК, заступник директора з виховної роботи Радивилівського ліцею №1. (Газета “Наш Прапор Перемоги”).

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.