У Берестечку бережуть пам’ять про січових стрільців

Меморіальні заходи в ці дні провели в Берестечку Горохівського району на Волині – на місцях розстрілу в 1919 році і поховання півсотні українських вояків – січових стрільців. Також панахиду відправили на могилах двох священиків.

Перший – протоієрей Іонан Нікольський, який починав будівництво Свято-Троїцького собору, а в ті буремні дні відспівував розстріляних і до кінця своїх днів доглядав могилу. Другий – Пилип Романюк, ієрей УАПЦ, політв’язень, дисидент, побудував пам’ятник на могилі і доглядав її за радянських часів, доки жив.

За переказами берестечківських старожилів, підрозділ Українських січових стрільців чисельністю до 50 осіб увійшов у місто 22 травня 1919 р. Слідом у Берестечко проникли польські війська. Українці, часто не маючи набоїв та провіанту (подекуди навіть уніформи!), були змушені здатися в полон. Але польські жовніри, всупереч усім правилам ведення війни, розстріляли військовополонених на майдані поблизу Свято-Троїцького православного собору.

Один із українців, рятуючись, забіг на подвір’я місцевого жителя, проте поляки, наздогнавши втікача, зарубали його шаблями… Настоятель храму потім щороку служив панахиду за розстріляними саме 22 травня (на весняного Миколая).

Похоронили замордованих Українських січових стрільців у братській могилі на місцевому кладовищі. Подбали про це берестечківські вчителі. На могилі вони встановили залізний хрест у вигляді стилізованих снарядів.

У радянські часи могилу прибирала та доглядала колгоспна ланка із села Піски (колгосп «Іскра»): після роботи, йдучи з поля, жінки, ховаючись від влади, упорядковували місце поховання українських патріотів.

А в 1990 р. житель Берестечка Пилип Романюк виступив із ініціативою встановити дерев’яний хрест на місці поховання УССівців. Привезли березовий хрест, який мали урочисто нести з центральної площі на кладовище. Та працівники Горохівського райкому компартії, зібравши місцевих алкоголіків і нероб, привели цю неадекватну публіку на майдан. Антисоціальні елементи, матюкаючись і плюючи на хрест, обзивали його «фашистським»… Дійшло навіть до рукоприкладства… Хрест місцеві патріоти таки встановили на могилі січовиків… Однак через тиждень чиясь варварська рука його спиляла.

Божа кара настигла сім’ю, яка паплюжила та різала хрест: за короткий проміжок часу її не стало… А потім Пилип Филимонович встановив і невеликий монумент із написом «УСС. 1919 р.».

Із часу заснування в Берестечку Свято-Духівського православного храму УПЦ Київського патріархату його настоятель отець Володимир Кучрин щороку 22 травня служить панахиду на братській могилі Українських січових стрільців, а також біля місць масових поховань вояків УПА та російської імператорської армії періоду Першої світової війни. Присутнім розповідають історію захоронень.

А на 14 жовтня 2018 року – День українського козацтва – місцева громадськість встановила та освятила пам’ятний знак на місці розстрілу Українських січових стрільців на Майдані Соборності. Його виготовлено коштом благодійних внесків членів виконавчого комітету Берестечківської міськради, депутатів та інших небайдужих людей.

https://gorohiv.rayon.in.ua/news/150438-u-berestechku-vshanuvali-pamiat-sichovih-striltsiv-iakih-rozstriliali-poliaki-100-rokivtomu?fbclid=IwAR3mky9XVY5WY76wi_FDM8MyBa2ueG—b4etBQJqOhPqoQkCCrJr3kYnRM

Берестечко. Собор

 

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.