У Національному заповіднику готуються до ювілею

Минає 370 років з часу однієї з найбільших битв у європейській історії з участю 300 тисяч вояків. Козаки билися під проводом Богдана Хмельницького проти польської шляхти у ході Національно-визвольної війни. У цій битві біля сіл Пляшева, Острів (до 2020 року Радивилівського району, нині – Дубенського) здобуло перемогу польське військо, українська армія змушена була відступити. Біля 40 тисяч козаків та селян загинули.

Щорічно у Національному історико-меморіальному заповіднику “Поле Берестецької битви” у Пляшевій вшановують пам’ять загиблих козаків та селян. Відбуваються панахида та інші заходи. У 1991 році сюди з’їхались 500 тисяч людей, найбільше за всю історію вшанувань.

Цьогоріч на Козацьких могилах очікують до 15 тисяч паломників. У заповіднику триває підготовка до відзначення 370-ї річниці битви. Працівники музею прибирають, фарбують, оздоблюють територію, про що розповів телеканал «Рівне 1».

Головні заходи тут пройдуть у неділю, 4 липня. Буде діяти козацький табір, намічені виступи лірників і кобзарів, перегляд документального фільму і панахида за участю багатьох священників.

Минулоріч улітку теж вшановували пам’ять загиблих козаків, але, зважаючи на карантин, людей було небагато. З цієї ж причини більше року на територію заповідника майже не приїздили й туристи. Сьогодні пом’якшені умови карантину дозволяють велелюдні зібрання, зрозуміло, з дотриманням заходів безпеки.

До слова, комплекс заповідника має кілька значимих пам’яток. У заповіднику є гробниця, де зберігаються останки козаків, учасників Берестецької битви 1651 року. Основою меморіалу слугує Свято-Георгіївська церква. Їй немає аналогів у світі. Адже тут є три престоли, які розташовані один над одним, є зовнішній іконостас з панно «Голгофа», створене 1915 року відомим художником Іваном Їжакевичем. Картина вже давно потребує реставрації. Нещодавно її внесли до державної програми “Велика реставрація”.

До 370-ї річниці битви під Берестечком реставрувати козацьку «Голгофу», на жаль, ще не візьмуться. Люди, які завітають у Пляшеву, на острів Журавлиха, 4 липня, побачать цей іконостас без змін. Врешті-решт головне – віддати шану українським козакам і селянам-повстанцям, які віддали своє життя з надією, що колись, через сотні років, люди згадають їхню боротьбу за волю та незалежність України.

Радивилівський район, село Пляшева

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.