У Радивилівському районі зникла… річка

Радивилів, русло річки Слонівки15 грудня 2014 року в нашому виданні було опубліковано статтю «Русло річки біля Радивилова залишилося без води». Відтоді минуло більш як два місяці зими, яка виявилася досить теплою і малосніжною. Не прогнозують синоптики ні похолодань, ні злив чи тим паче снігопадів і до кінця лютого та в першій декаді березня.

Ось, виявляється, наскільки ми залежні від погоди і від природи. Джерела, які створювали річку Слонівку, практично не відновилися, незначні викиди води швидко поглинаютьcя пересохлими руслами та берегами. Річка перестала існувати.

Але чи надовго, цього прогнозувати не береться ніхто. І закрадаються небезпідставні тривоги, адже висохли або дуже обміліти й стави та саджавки вздовж русла на території Радивилівського району. А стан джерел вказує на недостатність підґрунтових вод, від чого залежить ріст рослин, урожайність сільгоспугідь та й сам стан навколишнього середовища.

Нагадаємо, що Слонівка (часом її записують як Солонівка) – права притока, точніше – донедавна була правою притокою Стиру басейну Прип’яті. Не будемо вдаватися до минулого часу, бо маємо надію, що не все ще так катастрофічно. Довжина Слонівки – 49 кілометрів, площа водозбору визначалася як рівна 549 км², похил 1,6 м/км.

Русло – з південного сходу на північний захід, на території Бродівської рівнини, Слонівка належить до Тернопільської, Рівненської та Львівської областей, найбільше – до Рівненської (40 км через територію Радивилівщини). Бере початок у селі Лідихів на Кременеччині, за ставом у цьому селі її течія досить часто переривалася, хоча, наприклад, навесні 2013 року води було більш ніж достатньо.

Біля села Підзамче і далі джерела та притоки завжди надавали сил цій річці. Навіть невелика притока Лев’ятинка, що біля Радивилова, рідко коли міліла. Русло біля Радивилова розташоване поблизу вулиць Набережної, Почаївської. Біля села Сестрятин, де в Слонівку впадає невеличка річка Баранська, русло повертає ліворуч – до села Лешнів Бродівського району Львівської області (з великим ставом). Але за селом Безодня зі сторони села Полуничне до потоку долучається річка Ситенка (Ситенька).

Долина Слонівки переважно коритоподібна. Заплава двостороння, ширина біля Підзамчого – Перенятина – 30 – 50 м, біля Лешнева – до 1 кілометра. Заплава і долина колись були меліоровані, тобто місцями річище і притоки схожі на прямолінійні канали. Хоча загалом річище Слонівки доволі звивисте, завширшки 6 – 12 м, глибиною – до 1,2 м.

Ці телефонні знімки русла Слонівки зроблені 22 лютого 2015 року біля Радивилова.  ruslo-2 ruslo-1


Підготував Володимир Ящук.


Володимир Ящук

член Національної спілки журналістів України

You may also like...

3 коментарі

  1. Іван сказав:

    Як поминальна – опис всіх бувших заслуг

  1. Травень 1, 2015

    […] без води». Минула безсніжна зима – і стаття «У Радивилівському районі зникла… річка» (23 лютого) відобразила наростаючу тривогу […]

  2. Липень 30, 2015

    […] У Радивилівському районі зникла… річка. […]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.