Уродженець Радивилова, професор медицини

З Радивиловом було пов’язане життя відомого волинського хірурга Петра Шепченка (1870 – 1931). Біографію лікаря вивчали Євген Боровий, Іван Дурда та інші. Про нього є стаття в Інтернет-енциклопедії – Вікіпедії. Можна там знайти і статтю про ще одного лікаря-хірурга з Радивилова – професора і педагога Семена Каца.

Кац Семен АбарамовичКац Семен Абрамович народився в Радзивилові (Радивилові) 5 листопада 1907 року, коли майже половину цього прикордонного містечка складало єврейське населення.

Закінчив медичний інститут у Ростові 1932 року. Навчався в аспірантурі цього ж вузу. Працював лікарем у різних лікарнях Ростовщини (1933 – 1940 роки). Затим був провідним хірургом у госпіталях, причому займався лікуванням і в роки Другої світової війни.

У 1945 році повернувся в Україну. І став працювати на кафедрі загальної хірургії (згодом – госпітальної хірургії) в Харківському медінституті. Про авторитет Семена Абрамовича в медичних колах свідчить той факт, що 1955 року був обраний за конкурсом на посаду завідувача кафедри загальної хірургії Чернівецького державного медичного інституту. Працював на цій посаді двадцять років. Основним напрямком наукової роботи, за даними Вікіпедії, була загальна і місцева реакція організму на пошкодження та інфекцію, патологія органів травлення, опікова травма, ранні післяопераційні ускладнення. Опублікував 64 наукових роботи. Разом з колективом кафедри розробив і запропонував схему історії хвороби у загальній хірургії, а також створив посібник для практичних занять із загальної хірургії.

Професор С. А. Кац підготував 9 кандидатів медичних наук. Упродовж 14 років був головою Чернівецького обласного наукового товариства хірургів. Під керівництвом уродженця Радивилова був створений у клініці Чернівецький обласний опіковий центр.

Був нагороджений медалями «За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 p.p.», «За доблесну працю» та знаком «Відмінник охорони здоров’я».

На жаль, інформації про рік смерті і місце захоронення професора в опублікованих джерелах нема.

Радивилів, медицинаВтім, і згаданий тут Петро Шепченко, будучи похованим у Радивилові, залишився без достойної уваги нового покоління медпрацівників Радивилівщини – його могила залишається без надмогильного пам’ятника, тож незабаром місце захоронення може виявитися остаточно забутим.

Тарас Грушівський

кореспондент

You may also like...

1 Response

  1. Володимир Ящук сказав:

    Ще один знаний лікар з Радивилова.
    АКСМАН Григорій Мойсейович (14.8.1902, Радзивилів
    /Радивилів/, Україна — 3.5.1987, Чита, Росія), хірург-онколог, засл. лікар РРФСР (1959). Закінчив мед. ф-т Іркутського ун-ту (1927). Служив полковим лікарем у Даурії, дільничним лікарем на ст. Олов’яна. З 1930 року працював у Читинській обласній лікарні. Учень хірурга В.Ф. Тальковського. Успішно оперував, зав. хірургічним відділенням цієї лікарні. У роки війни — хірург евакогоспіталів. Організатор онкологічної служби Чит. обл., зав. Чит. онкопунктом (1944–47), провідний хірург обл. онкологічного диспансера (1947–50), гол. лікар (1950–61), зав. організац.-методич. відділом диспансера (1961–72). Учитель і наставник багатьох лікарів-онкологів.
    Літ.: Календарь знаменательных и памятных дат истории здравоохранения Чит. обл. на 1992 г. — Чита, 1992.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.