Уродженець Радивилова став ізраїльським поетом

Амір Гільбоа (івр. ‏אמיר גלבע‏‎, 25 вересня 1917 – 2 вересня 1984) – ізраїльський єврейський поет та перекладач, автор поезії та пісень на ідиші та івриті. Амір Гільбоа (ім’я при народженні Берл Фельдман) народився в місті Радзивилов (нині Радивилів, Рівненська область).

Почав вивчати іврит у єврейській гімназії мистецтв «Тарбут», після якої перейшов до польської школи. Вже в дитинстві в Радивилові почав писати пісні на ідиші та івриті.

Приєднався до молодіжного руху єдиновірців і якийсь час мандрував між різними містами, готуючись до репатріації в Ерец-Ісраель, після повернення до батьківського радивилівського дому зберіг у секреті свій очікуваний від’їзд. (Усі члени сім’ї Берла Фельдмана згодом загинули у катастрофі європейського єврейства; останні звістки від рідних з України отримав у 1941 році).

У 1937 році разом з іншими членами руху нелегально іммігрував до підмандатної Палестини. Ім’я «Амір Гільбоа» було обрано ним на палубі корабля «Посейдон», коли здійснювалася нелегальна імміграція. Гільбоа – таку назву має гірський хребет в Ізраїлі, згаданий ще в Старому Заповіті.

Спочатку після репатріації проживав в арабському селі Кастіна, потім – у кібуці (сільськогосподарська комуна зі спільними засобами виробництва). Працював на плантаціях, будовах та в каменоломнях. Незабаром після приїзду до Палестини поет ухвалив відмовитися від створення пісень на ідиші та вирішив писати виключно на івриті. Почав друкуватись у різних виданнях з 1941 року.

Під час 2-ї світової війни Амір Гільбоа вступив добровольцем до Єврейської бригади – у британську армію в складі єврейських транспортних компаній, служив у Єгипті, інших регіонах Північної Африки та в Італії. Після закінчення бойових дій залишився з єврейськими загонами в Європі і брав участь у доставці переміщених людей через порти Італії до підмандатної Палестини. Брав участь у війні за незалежність Ізраїлю, і цей військовий досвід дуже вплинув на його ранню прозу.

З 1955 року до пенсії працював редактором у видавництві «Масада». Творчість Аміра Гільбоа зазнала впливу А. Шльонського та Н. Альтермана, особливо в частині використання архаїчного, біблійного івриту. Гільбоа став сполучною ланкою між поезією шкіл Шльонського, Альтермана і Л. Гольдберг та між новаторським напрямком, до якого належали такі поети-модерністи, як І. Аміхай, Н. Зах та Д. Авідан. У пошуках засобів вираження особистих почуттів Гільбоа знехтував уже сформованими в поезії на івриті шаблонами і створив індивідуальний стиль і своєрідний ритм, що поєднують особисте з національним та універсальним, архаїчність із новаторством.

Замість традиційного використання біблійних образів для розвитку тем моралі чи національної історії, він особисто ідентифікується з ними, перекидаючи місток від минулого до сьогодення. Серед тем його віршів – зміна станів природи, історичні події (катастрофа європейського єврейства, війна), внутрішній світ людини, самотність. Для його поезії характерні емоційні контрасти – від страху перед майбутнім до захопленого життєствердження. Він часто використовував прийом погляду очима дитини або контраст між поглядом дитини та дорослим ставленням до ситуації.

Збірники віршів Гільбоа: «Щоранкові вірші» (1953), «Сині та червоні» (1963), «Я хотів писати вустами сплячих» (1968), «Лань, я зречуся тебе» (1972). Загалом він опублікував більше десятка збірок своїх віршів. Гільбоа займався перекладами з російської, української, польської та інших мов; серед його перекладів – роман “Три кольори часу” Анатолія Виноградова, присвячений життю і творчості Стендаля. Гільбоа був лауреатом ряду премій. Серед них: Бреннерівська за 1970 рік, премія Бяліка за 1971 рік, премія Ізраїлю за 1982 рік (за «свою особисту, оригінальну поезію, яка поєднує виразно особистий стиль з мовою народної культури»). Окремі вірші Гільбоа перекладалися російською мовою. Похований письменник на Південному цвинтарі в місті Холон за 10 кілометрів на південь від Тель-Авіва. (За статтями Вікіпедії).

 

 

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.