Ушанування пам’яті жертв колишнього польського села Гута Пеняцька

Гута Пеняцька, БрідщинаЗ ініціативи товариства «Гута Пеняцька», за підтримки Генерального консульства Республіки Польща в останній день зими на місці колишнього села Гута Пеняцька (територія Голубицької сільради Бродівського району) відбулись урочисті заходи з ушанування жертв трагічних подій 1944 року.

Головною подією цього заходу стала спільна поминальна молитва біля пам’ятника загиблим мешканцям цього села, яку провели священнослужителі різних конфесій.

В урочистостях взяли участь і поклали квіти до пам’ятника голова Бродівської РДА Р.Шишка, голова райради О.Шайдулліна, Бродівський міський голова А.Белей, Голубицький сільський голова Л.Крутяк, члени польської громади Львівщини, гості з Польщі, в тому числі члени товариства «Гута Пеняцька», представники територіальних громад навколишніх сіл.

Виступаючи перед учасниками вшанування, Руслан Шишка, зокрема, сказав:

«Сьогодні ми вшановуємо пам’ять жертв, які окропили своєю кров’ю бродівську землю. Це час, коли пролилася кров мільйонів людей, адже змагалися між собою два найбільші в історії людства тоталітарні режими –комунізм та фашизм. З допомогою пропаганди, брехні і маніпуляцій Гітлер і Сталін змогли налаштувати вороже один до одного поляків і українців. 

У результаті провокацій поневолені народи підносили зброю не проти гнобителів, а один проти одного. Ще довгі роки і після закінчення війни «совецька» комуністична машина нав’язувала свої стереотипи.

На жаль, на долю українців випали тяжкі випробування. За краще майбутнє за нас усіх заплатила Небесна Сотня, а нині українські військові і мирні жителі гинуть від рук зрадників і російських найманців на Донеччині й Луганщині. 

Загроза перед агресором, біда та горе об’єднали українців та поляків. І сьогодні польський народ активно допомагає нам, українцям, за що ми і вдячні полякам. 75 років тому Польща прийняла на себе важкий удар агресора. Сьогодні історія повторюється: точиться кровопролитна війна на сході України».

На завершення свого виступу очільник району висловив переконання в тому, що в майбутньому прозвучить ще не одна спільна молитва українця та поляка за мир і спокій по обидва боки кордону і побажав миру, спокою та процвітання нашим державам. Про це повідомив сайт РДА (місто Броди на Львівщині).

Інформація з Вікіпедії – для Радивилів.info: На початку 1944 року в околицях польського населеного пункту Гута Пеняцька, що на території України, діяли радянські партизанські відділи, яким надавало підтримку місцеве населення й до яких було залучено частину місцевих поляків. 23 лютого 1944 року до боротьби проти них було скеровано один із сформованих з галицьких українців підрозділів, яким командували німці та який підпорядковувався німецьким поліційним структурам. У результаті цього наступу відбулося бойове зіткнення, в якому загинуло двоє українців. У відповідь на це 28 лютого нацистські поліційні відділи провели каральну акцію, під час якої було вбито кілька сотень польських мешканців Гути Пеняцької.

Про це, зокрема, свідчать польські документи. Наприклад, відповідно до звіту Делегатури польського уряду про події на теренах Бродівського повіту це селище було повністю знищене нацистським винищувальним поліційним підрозділом: «Німці зібрали жінок і дітей разом до кількох будинків, після чого ці будинки було підпалено… Усіх чоловіків зібрано разом до місцевої польської каплиці… Замкнених у каплиці розстріляно». У повідомленні Міністра внутрішніх справ польського еміграційного уряду в Лондоні В.Баначека про події у Гуті Пеняцькій у лютому 1944 р. з цього приводу вказувалось, що «27 лютого експедиційна каральна таємна поліція знищила село дощенту». Це ж підтверджують також українські та радянські джерела.

Однак через деякий час після цих трагічних подій у документах польського підпілля, а пізніше й у радянській публіцистиці було поширено інформацію про участь у знищенні польського населеного пункту дивізії «Галичина», що діяла у складі німецьких військ. Причиною цього було намагання зняти відповідальність з радянських партизанів, котрі спровокували згадану каральну акцію, й перекинути її на українських націоналістів, якими, крім членів ОУН та вояків УПА, було також оголошено українських вояків дивізії «Галичина». Донині не виявлено німецьких документів, які підтверджують знищення Гути Пеняцької. Будь-якої участі у цій акції підрозділів дивізії «Галичина» не доведено.

***

GALINFO, 04.03.2015: У Бродівському районі Львівської області вандали сплюндрували пам’ятний хрест, поставлений на честь героїв-українців. Хрест було встановлено восени 2013 року в рамках Програми Львівської обласної ради з вшанування місць загибелі та поховань борців за незалежність України. Пам’ятник понівечено написами, що зроблені польською мовою, – брутального змісту на адресу провідника ОУН Степана Бандери та УПА, а також розкидано квіти та вінки, покладені до пам’ятного хреста напередодні. Повідомив журналіст Михайло Шишка.

Незважаючи на те, що пам’ятний знак стоїть далеко за селом Жарків, а точніше – на території, де колись було польське село Гута Пеняцька, яке 1944 року знищили нацисти, жителі Жаркова вже через день побачили знаки зневаги до пам’ятника.

До речі, це вже не перші збитки на Гуті Пеняцькій. Минулоріч з інформаційного стенда, що поруч із польським меморіалом, було зірвано полотно з текстом українською та англійською мовами про жахливу історію села.

Слід зазначити, що напередодні акту вандалізму, а саме 28 лютого, в Гуті Пеняцькій відбувалися заходи зі вшанування жертв трагічних подій зими 1944-го. На урочистості прибули представники польської громади Львівщини, гості з Польщі, зокрема, члени польського товариства «Гута Пеняцька» та очільники Бродівського району і міста Бродів.

Того ж дня, за словами мешканців Жаркова, після поминального дійства, коли всі роз’їхалися, через село в бік Гути помчався байкер на мотоциклі з номерами польської реєстрації, який повернувся наступного дня. Також у суботу ввечері, о 21.00, через Жарків проїхав ще й автобус із польськими номерами, але вже через годину вертав.

Водночас не виключено, що йдеться про добре сплановану провокацію, яка має на меті спричинити українсько-польське протистояння.

Усі бродівчани та мешканці околичних до Гути Пеняцької сіл, з ким довелося розмовляти про понівечення пам’ятного хреста, однозначно вважають, що такий варварський вчинок є не чим іншим, як наругою над пам’яттю українців, які віддали життя за незалежність нашої держави. Відтак, люди жадають від правоохоронних органів – районної міліції, прокуратури і служби безпеки у Бродівському районі – відповідного реагування та якихось пояснень. Вимагають, щоб під час громадських зібрань чи через місцеві ЗМІ було оприлюднено інформацію про розслідування цих злочинних дій.

Адміністратор

системний адміністратор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.