Верба стане центром територіальної громади

Від села Гранівка Радивилівського району до села Верба Дубенського – всього 10 кілометрів. Вербська сільрада сусідить із Козинською на Радивилівщині. Тому все, чим живе сусідня громада, викликає у нас особливий інтерес.

Ірина Івашинюта майже десять років очолює громаду Вербської сільської ради Дубенського району. Розповідаючи, що встигла зробити для людей за цей час, жінка зітхає, бо зробити, каже, треба значно більше. А коли заговорили в країні про те, що жителі міст та сіл мають об’єднатися і створити громади, вона, як сільський голова, виступила з ініціативою утворити Вербську об’єднану територіальну громаду довкола очолюваного нею населеного пункту.

– Ірино Іванівно, розкажіть про ідею створення територіальної громади з центром у Вербі.

 – Щойно заговорили про об’єднання населення у громади, була думка створити одну громаду в Дубенському районі. Як сільський голова, я не підтримувала цієї ідеї. На мою думку, 84 тисячі населення об’єднати довкола одного центру – забагато. Перш за все у цій справі треба думати про те, щоб було добре та зручно людям. Хоча загалом ідею укрупнення територіальних громад підтримую. Мою ініціативу про створення об’єднаної територіальної громади, до якої входитимуть також села Птицької, Стовпецької, Мильчанської та Повчанської сільських рад, депутати Вербської сільської ради підтримали. Після цього запити на підтримку ініціативи створення об’єднаної громади надіслали до вищезазначених сільських рад. Брала участь у обговореннях цього питання з мешканцями сіл Стовпець та Птича, які також підтримали мою ідею.

– Що дасть людям створення таких об’єднаних територіальних громад?

 – До бюджетів об’єднаних громад обіцяють повернути левову частку надходжень, які будуть виділятися напряму з держбюджету. Субвенції на медицину, освіту і культуру будуть цільовими, і їх розмір залежатиме від чисельності населення. Що важливо, громада самостійно визначатиме, які проблеми вирішувати першочергово. Обіцяють додаткові дотації на розвиток інфраструктури, аби людям було якомога зручніше звертатися за адміністративними послугами.

 До 2015 року основним джерелом доходу в місцевий бюджет був податок на доходи фізичних осіб (ПДФО), отримували з нього 25%. Цього року його в нас забрали. Зараз же сільська рада виживає за рахунок податків від підприємців, акцизного збору та податку на землю. Тож бюджет не надто багатий. У разі створення об’єднаної громади обіцяють, що 60% ПДФО залишатиметься в бюджеті громади. Попри це, не знаю, чи зможемо ми стати самодостатньою громадою. Не впевнена, що власних коштів вистачить для вирішення всіх проблемних питань. Можливо, якби нам залишили всі податки… Ходять чутки, що з 5% акцизного збору 3% все ж таки залишатиметься в області.

 Також нам обіцяють, що після реформування відбудеться поділ земель. Зараз є ділянки в межах населеного пункту, а є за межами. Сільська рада розпоряджається масивами лише в межах населеного пункту. Все, що знаходиться поза, – в розпорядженні управління Держземагентства. Після створення об’єднаних територіальних громад люди самостійно розпоряджатимуться своїми землями. Також громаді обіцяють свого архітектора, нотаріуса, юриста.

– Як власне люди ставляться до цієї реформи?

Верба, станція

Село Верба. Залізнична станція.

– Чесно кажучи, по-різному. Щоправда, після обговорень та роз’яснень думки змінюються в кращий бік. Коли була на зборах у Стовпці, депутати виступали проти об’єднання. Однак, коли ми розказали їм про переваги, підтримали реформу. Людей у селі перш за все цікавить, де брати довідку, куди здавати субсидію, де зареєструвати дитину, смерть… Пояснюю, що це передчасні запитання, однак їх хвилює те, з чим вони стикаються найчастіше. Тож, якщо центр громади буде у селі Верба, людям зі Стовпця чи Птичі буде зручніше доїхати сюди, аніж у Дубно. До того ж нам обіцяють, що будуть переглянуті автобусні маршрути для кращої зручності доїзду.

– Ви сказали, що новостворена територіальна громада самостійно вирішуватиме, на що спрямовувати кошти перш за все. Які нагальні проблеми маєте нині?

 – Це і якість доріг, і їх освітлення, і стихійні сміттєзвалища. Організувати збір сміття – моя найзаповітніша мрія. Хочеться, щоб люди не викидали відходи в посадках чи кюветах, не забруднювали довкілля. Однак через брак коштів здійснити її ніяк не вдається. Загалом, болючими для нас є ті питання, що, на мою думку, актуальні сьогодні для всіх сіл.

– Створення об’єднаних територіальних громад передбачає скорочення апарату держслужбовців…

 – Не думаю, що це призведе до масового безробіття. Більшість працівників сільських рад залишаться обслуговувати громаду. До прикладу, якщо нині сільська рада має одного землевпорядника і цього достатньо, то коли громада об’єднається, він не зможе самостійно обслуговувати кілька населених пунктів. Те ж саме стосується й інших спеціалістів. Сільські голови, згідно з Законом України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», стануть старостами. Це також буде виборча посада. Типові штати розроблені, однак вони не є обов’язковими. Громада сама вирішуватиме, яка кількість людей повинна її обслуговувати.

Спілкувалася Марія МАРТИНЮК («Рівненська правда»).

Адміністратор

системний адміністратор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.