Від княжої доби, від літописних міст починаючи…

Терський Святослав Володимирович – доктор історичних наук, професор кафедри історії України та етнокомунікацій Інституту гуманітарних та соціальних наук Національного університету «Львівська політехніка».

terski_Народився у сім’ї відомого українського археолога з Волині. Володимир Саватійович Шелом’янцев-Терський був родом із села Янівка (нині Іванівка Радивилівського району Рівненської області). Дитинство Святослава минуло на східній околиці сучасного Львова, спочатку у тодішньому райцентрі Винники, а згодом батьки переїхали мешкати на західну околицю Винниківського лісу – у мікрорайон Майорівка, де здобув середню освіту та кваліфікацію автослюсаря III розряду у середній школі № 42.

З дитячих років працював у складі археологічних експедицій батька, переважно – у Пересопниці на Волині, а згодом під впливом батька обрав фах історика. Навчався на історичних факультетах Чернівецького та Львівського державного університетів (стаціонар). Під час навчання в університеті брав активну участь у діяльності студентського наукового товариства, яке й очолив, навчаючись на п’ятому курсі. Брав також активну участь у чисельних археологічних студентських наукових конференціях.

Під час навчання у Чернівецькому університеті брав активну участь у роботі групи лекторів-міжнародників, члени якої читали лекції на підприємствах міста, а також у розкопках під началом місцевого археолога Б.О.Тимощука. Згодом, повернувшись до Львова, активно співпрацює як екскурсовод з обласним Бюро міжнародного молодіжного туризму «Супутник» та місцевим Бюро подорожей та екскурсій.

Тему дипломної роботи вибрав відповідно до здобутого в експедиціях польового досвіду – «Міста Західної Волині X–XIV ст.». Однак відмова керівництва історичного факультету у направленні в аспірантуру привела в стіни Львівського історичного музею. Тут з грудня 1984 р. працює науковим працівником відділу історії первісного суспільства. З 1986 р. на відшукані самостійно кошти проводив польові дослідження в рамках діяльності Волинської археологічної експедиції, яку й очолював.

Вже протягом перших років експедиція досліджувала важливі літописні міста – Перемиль, Володимир, Лучеськ та інші пам’ятки княжої доби, розкидані на великих просторах поміж ріками Західний Буг на заході та Горинь – на сході.

У 1990–1993 рр. завдяки сприянню відомого історика Я.Д.Ісаєвича отримав змогу навчатися в аспірантурі відділу археології Інституту українознавства імені І.Крип’якевича НАН України. Тут затверджену раніше в Інституті археології в Києві тему «Літописне місто Пересопниця та його округа» довелося змінити на тему «Житлове будівництво на Західній Волині у VІ–XІV ст.». Практично закінчену дисертацію вирішив закинути, оскільки попереду відкривалися широкі перспективи польових досліджень у Луцьку. Саме, переважно, на результатах власних досліджень було захищено кандидатську дисертацію на тему “Лучеськ X–XV ст.” (1999 р., Інститут археології НАН України, науковий керівник – Кучера М.П.).

У 1990 роки розкопував літописні міста Лучеськ, Пересопницю, Володимир, Чемерин та ін. пам’ятки княжої доби в 30 пунктах. В цей період важливе місце у фінансуванні діяльності експедиції займала співпраця з Державним Фондом фундаментальних досліджень Міністерства освіти та науки України. У 1993 р. спільно з Львівським держуніверситетом імені І. Франка вдалося вибороти перший грант для вивчення теми “Волинь в системі міжнародних зв’язків Київської Русі X–XIV ст.” (керівник проекту – професор М.А.Пелещишин). На отримані у 1994–1996 рр. кошти були проведені дослідження в Пересопниці та Лучеську.

Археологічні дослідження у 1997–2000 рр. проводилися згідно з планом виконання дослідницької теми “Сучасний стан вивчення культури Західної Волині X–XV ст. та її вплив на формування української культури”, яка у 1996 р. також отримала грант ДФФД. У 1999 р. польові роботи були приурочені до 800-літнього ювілею Галицько-Волинської держави. Найбільші стаціонарні розкопки проведено в ур. “Апостольщина” у Володимирі.

У 1996–2002 рр. на штатних засадах керував роботою археологічного гуртка Львівської обласної Малої Академії наук. За цю роботу С. Терський отримував заохочення та подячну грамоти від дирекції ОМАН та її президента – професора І. Вакарчука.

Влітку 2001 р. отримав запрошення від тодішнього директора Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича академіка НАН України Ярослава Ісаєвича спільно готувати запит на фінансування наукового проекту “Князь і король Данило: проблеми історії та культури суспільства, церкви, держави”, який восени цього року отримав грант Державного Фонду фундаментальних досліджень України Міністерства освіти та науки України. З цього часу і до кінця 2008 р. працював науковим працівником відділу історії середніх віків згаданого Інституту.

З 2001 р. викладач, а з серпня 2004 р. доцент кафедри історії України, науки і техніки Національного університету «Львівська політехніка». Протягом 2003–2011 рр. виконував обов’язки заступника завідувача кафедри історії України з наукової роботи. Протягом цього періоду організував 5 загальноуніверситетських та 4 міжнародних конференції.

У цей період життя результати власних археологічних та архівних пошуків виклав у семи монографічних дослідженнях з археології Галицько-Волинської держави, історичних нарисів про волинські міста Олику (2001 р.), Пересопницю (2003 р.), Лучеськ (2006, 2007 рр.), Володимир (2010 р.) та в понад 180 наукових статей.

С. Терський активно формує власну наукову школу. Брав участь в «Ольжиних читаннях» у Бродах і Бродівському районі, присвячених княгині Ользі, цікавився археологічними об’єктами на території Радивилівського району, закрема в Крупці. Як пише Володимир Ящук у своїй книзі «Володимир Варфалюк: З людьми і для людей» (2015), у розділі «Крупець. Історична довідка», «земляними валами (в Крупці і біля нього) в 2011 році цікавився львівський вчений, доктор історичних наук Святослав Терський. Він поінформував автора цієї книги при її підготовці: «Як такого повноцінного дослідження не було, оскільки воно вимагає значних земляних робіт, але проведені обстеження дозволяють пов’язувати ці укріплення із аналогічними в інших маєткових центрах Південної Волині XYII ст. та з’ясувати авторів, певні школи і т.п.”.

Підсумки багаторічних військово-історичних досліджень вилились у докторську дисертацію “Військова інфраструктура Волинського князівства в XI–XIV ст.”, успішно захищену у червні 2011 р. (науковий консультант – професор Л.В.Войтович).

В основу публікації покладено статтю із сайту «Історична Волинь».

terskiНа фото: С.Терський виступає на конференції в Бродах (2015).

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.