Від “Смершу” врятував комендант міста

Андрій Дочинський, РадивилівМій дідусь Андрій Петрович Дочинський (1880 – 1973) прожив довге і яскраве життя. Він походив з кременецької родини. В 1902 році приїхав на будівництво міської школи в Радзивилові (Радивилові), а в 1906 – 1908 роках будував Троїцький собор у Почаєві. Влітку 1905 року дідусь був свідком революційних подій у Києві. В 1910 –1911 роках він працював на Радзивилівській митниці, тому що ще в Кременці закінчив двокласне міське училище. В Радзивилові познайомився, а потім одружився з Олександрою Миколаївною Киричук (1889 – 1966), моєю бабусею. Вони виховали двох дочок і двох синів.

Дід Андрій – учасник Першої світової війни. У червні 1916 р. він у складі саперного батальйону наводив переправу через ріку Ікву в районі Дубна для військ Південно-Західного фронту під командуванням генерала О.О.Брусилова.

Протягом життя дідусь зустрічався з багатьма відомими людьми. Під час будівництва Троїцького собору спілкувався з його автором, академіком А.В.Щусєвим, як бригадир кременецьких мулярів. Але розповім про дві зустрічі, які часто згадував.

Улітку 1942 року дідусь ішов на роботу. На перехресті вулиць Липової (нині Паркова) та Кременецької в той час їхав німецький ляндвірт, начальник району. За ним бігла велика вівчарка. Побачивши діда Андрія, вона кинулась до нього, а дід почав її відганяти мулярською кельмою. Німець підкликав його до брички і двічі навхрест ударив по обличчю нагайкою. Ось така була повага в окупантів до старих людей, до місцевого населення.

19 березня 1944 року війська 13–ї армії під командуванням генерал-лейтенанта М.П.Пухова в складі І Українського фронту визволили наше місто, тоді вже з назвою Червоноармійськ. Комендантом міста було призначено командира 20-ї мотострілецької Червонопрапорної, ордена Суворова бригади генерал-майора П.С.Ільїна (1091 – 1976). Його штаб розташовувався навпроти церкви св. Олександра Невського в будинку колишньої пекарні Мощинського (тепер у підвалі є кафетерій).

У нашому будинку квартирував капітан, командир розвідки. 23 березня він повернувся із завдання на квартиру, розгорнув карту, покликав дідуся і почав його розпитувати про вулиці і околиці міста. В цей час у кімнату зайшов майор «Смершу» (контрозвідки, назва розшифрувалася як «Смерть шпигунам»). Побачивши капітана і цивільного, які схилися над картою, він зі злості став червоним. Адже в кожному західному українцеві бачив ворога – зрадника чи шпигуна.

Майор наказав заарештувати обох. Їх привели в штаб П.С.Ільїна. Там було декілька офіцерів. Дідусь згадував, що старший офіцер почав розпитувати, чому його арештували. Але раптом почалося страшне бомбардування міста німецькою авіацією. Всі військові спустилися в підвал будинку. Діда залишили одного в кімнаті.

Ильин Петр Сысоевич

Петро Ільїн.

Цього дня від осколка бомби біля церкви загинув комісар бригади майор Буров. Після закінчення нальоту ворожої авіації офіцери повернулися в кімнату. Старший офіцер (це був П.С.Ільїн) знову розпитував про суть справи. Він зрозумів, що дідусь ні в чому не винний. Він міг би втекти, якби був шпигуном. І наказав звільнити заарештованого. А капітан прийшов дуже сумний, попрощався і пішов, ми його більше не бачили.

Після закінчення війни дід побачив у газеті портрет П.С.Ільїна і сказав, що саме цей офіцер звільнив його. Генерал-майор Ільїн Петро Сисойович разом зі своєю бригадою визволяв міста Броди, Буськ, Львів, брав участь у Львівсько-Сандомирській наступальній операції, штурмував Берлін. День Перемоги зустрів у Празі. В 1946 році вийшов у відставку через хворобу. Помер 14 квітня 1976 року, похований у місті Новоград-Волинський.

Шановні краяни! Давайте відновимо історичну пам’ять, напишемо правдиві оповіді про свої родини. Адже раніше цього не можна було зробити: одні члени сімей були репресовані, інші воювали у лавах УПА, ще когось вивезли у Сибір. Залишмо своїм дітям, онукам, наступним поколінням добрий спомин про померлих і ще живих родичів.

Юрій Арламовський, вчитель-пенсіонер, м.Радивилів. (З сайту “Юрій Арламовський. Сторінки історії”).

 

Адміністратор

системний адміністратор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.