Відомий композитор М.Вериківський – із Кременця

Сьогодні минає 120 років від дня народження вихідця із міста Кременець, відомого українського композитора Михайла Вериківського (8 /20/ листопада 1896 – 14 червня 1962).

Кременецька обласна гуманітарно-педагогічна академія імені Т. Шевченка працює над вивченням життя і творчості талановитого земляка. Урочистості з нагоди його ювілею відбудуться в гімназії 24-25 листопада.

verykivskyj_myhajlo_ivanovychТворами М.Вериківського свого часу заслуховувалася вся Україна. Його оперою “Наймичка” відкривався післявоєнний концертний сезон Київського оперного театру, вона мала успіх у глядачів і була поновлена в 1984 році… Музичний доробок композитора  на національно-історичну тематику є окрасою його творчої спадщини: опери “Наймичка” та “Втікачі”, хорова фантазія “Гайдамаки”, ораторія “Дума про дівку-бранку Марусю-попівну Богуславку”, симфонічна поема “Петро Конашевич-Сагайдачний”, балет “Пан Каньовський”, вокально-симфонічна поема “Чернець” (за твором Т.Шевченка), монологи Григорія Сковороди та Ярослава Мудрого.

Як інформує «Нова тернопільська газета», ректор Кременецької академії Афанасій Ломакович зазначає: “Михайло Іванович у пам’яті українського народу залишиться як сівач краси і добра, талановитий заспівувач української музики, митець, свідомий свого покликання”.

Після початкової школи Вериківський вступив до міського училища, його взяли в архієрейський хор. У Кременецькому комерційному училищі в 1912 – 1914 роках опановував гру на віолончелі, фортепіано, керував хором і оркестром народних інструментів, грав у симфонічному оркестрі навчального закладу, створював фортепіанні прелюдії та романси.

Цей досвід дозволив вступити до Київської консерваторії.

Викладав у Музично-драматичному інституті імені Миколи Лисенка (з 1922 року) та Київській консерваторії (до 1960 року). З 1946 року мав професорське звання. А ще ж був і диригентом Київського та Харківського театрів опери і балету, керував Державною капелою «Думка», у 1950 – 1958 роках працював в Інституті мистецтвознавства, фольклору та етнографії АН України.

У Кременці є меморіальна таблиця на будинку, де народився Вериківський Михайло Іванович.

Для Радивилів.info – Тарас Грушівський.

Тарас Грушівський

кореспондент

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.