Вільгельм Столль, родом із Радивилова

З кінця вісімнадцятого століття, коли Радивилів став прикордонним поселенням, сюди слали на службу впливових людей Російської імперії. Цим і пояснюється той факт, що знаний згодом промисловець, меценат, німець за походженням Вільгельм Столль народився 18 лютого 1843 року в Радивилові («Радзивиловъ»). Ким працював тут його батько Герман, можна сказати з великою вірогідністю: мав посаду лікаря на митниці.

Адже вже наступного, 1844 року, отримав призначення у Воронеж, де став головним міським лікарем.

Вільгельм Столль, підприємецьВільгельм закінчив гімназію, навчався на фізико-математичному факультеті Санкт-Петербурзького університету, а завершив освіту в Берліні. Після цього деякий час стажувався в Європі.

У 1869 році, як повідомляє російськомовна Вікіпедія, він відкрив у Воронежі майстерню, яка поступово переросла в найбільше підприємство з випуску сільськогосподарського обладнання (плуги, борони, січкарні, гідравлічні преси, а також обладнання для електростанцій і кінематографа). Фабрика постійно модернізувалася. У 1879 році застосували паровий двигун.

У 1883 – 1891 роках Вільгельм Столль – голосний воронезької міської думи.

У кінці XIX століття на базі «Товариства механічного заводу Столль і Компанія» було організовано акціонерне товариство «В.Г.Столль і К °», директором якого став Вільгельм. До складу товариства входили німецькі, шведські, англійські та американські компанії.

На початку 1900 р. товариству належали великий завод у Челябінську і склади в 80 населених пунктах. Склади з фірмовою сільгосптехнікою розташовувалися по всій Російській імперії від Варшави до Владивостока. Продукція фірми Столля завойовувала найпрестижніші нагороди на міжнародних виставках.

В.Г.Столль був не тільки успішним фабрикантом, а й активним діячем на ниві доброчинності. Опікувався сліпими, в 1897 році побудував за рахунок своїх коштів очну лікарню.

В кінці XIX століття Столль залишив фабричні справи на партнера і перебрався з дружиною в дачний маєток на станції Графська. З цієї дачі почалася історія воронезького дитячого санаторію. Організатор гуртка велосипедистів у Воронежі (1883). Завдяки Столлю у Воронежі з’явилися перші велосипеди та почали проводитися масові змагання серед любителів цього нового тоді виду спорту.

Помер уродженець Радивилова у віці 77 років. Сестра Столля, Анна, була прабабою видатного віолончеліста Мстислава Ростроповича (1927 – 2007).

Тарас Грушівський

кореспондент

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.