Володимир Жупанюк: картина на тему козаччини

Відомий волинський художник Володимир Жупанюк намалював картину “Покрова Пресвятої Богородиці – с.Пляшева” яка експонується в експозиції Національного історико-меморіального заповідника “Поле Берестецької битви” (село Пляшева Радивилівського району).

Автор так описує картину: “Козаки особливо шанували Матір Божу, вони вважали, що Матір Божа – їхня покровителька. Я думаю, що не тільки козаки, а весь український народ шанує цей образ. У битві під Берестечком воювали не тільки козаки й селяни, а всі інші верстви населення, які хотіли бачити Україну незалежною. У моїй картині відображений День пам’яті, тобто 9-та п’ятниця після Пасхи. В цей день поминають людей, які віддали життя за свободу.

В центрі картини – Георгіївська церква. Саме розп’яття винесене на перший план, тим я хочу показати страждання українського народу. А кругом розп’яття – великі патріоти українського народу: Т.Шевченко, І.Франко, Г.Сковорода, М.Коцюбинський, Леся Українка, по другу сторону Б.Хмельницького – М.Гоголь, а між ними стоїть митрополит Іосаф, який супроводжував Б.Хмельницького в боях і надихав козаків на боротьбу за свободу та загинув на цьому полі з хрестом у руках. Зліва біля розп’яття сидить І.Їжакевич. Адже він розписав Свято-Георгіївську церкву, багато зробив для козацького меморіалу пам’яті. Тут також прийшли віддати шану прості козаки. Справа один вклонився, а другий стоїть біля нього з бандурою. Позаду з двох сторін прийшли поклонитися прості люди, чоловіки та жінки в білих хусточках. Я їх бачу кожного року, коли приходять з навколишніх сіл та з самої Пляшевої. Відстоять службу, помоляться Богу, сядуть десь під горбочком, поснідають і йдуть по своїх селах додому. Ці добрі, щирі люди, натружені, небагаті, не політики все знаходять час прийти поклонитися, віддати шану загиблим. Я впевнений, що тут сплять вічним сном і жителі Пляшевої та всіх навколишніх сіл. Зліва біля Георгіївської церкви на дереві – лелече гніздо та лелеки. Лелеки – це оберіг спокою козацьких душ, затишок, присутність живого на цій святій землі. Зліва – Михайлівська церква, як свідок далеких подій. Справа р.Пляшівка. На пагорбі козацькі хрести. Внизу зліва – кобзар оспівує подвиг козаків, присівши біля однієї з могил, справа – жінка (дівчина, кохана, сестра) оплакує людей, які віддали життя. Під розіп’яттям слова Т.Шевченка “Ой чого ти почорніло, зеленеє поле…”

Хочеться, щоб кожний, хто прочитає ці слова, задумався. Внизу в траві, в польових квітах я намалював славних лицарів Берестецької битви, які загинули на полі бою. Вони наче сплять, заплючивши очі, накриті українським Державним прапором. Вони віддали своє життя за свободу і незалежність України, а ми і всі інші покоління повинні це пам’ятати і приходити до них на поклін – як до наших героїв”.

Картина “Покрова Пресвятої Богородиці – с.Пляшева” не залишає нікого байдужим, справляє глибоке незабутнє враження.


Марія Лотоцька, хранитель фондів заповідника.

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.