Вони були визначними людьми нашого краю

У цій останній декаді жовтня минає рік, як відійшли у вічність визначні люди Радивилівщини – педагог, публіцист і краєзнавець Максим Юхимович Будько (7.11.1932 – 22.10.2018), лікар-хірург, кандидат медичних наук, громадський активіст Іван Йосипович Дурда (11.09.1927 – 24.10.2018) і педагог, поет та громадський діяч Євген Петрович Гудима (21.03.1941 – 30.10.2018).

Неоціненний їхній вклад у життя Радивилова і Радивилівського району – як професіоналів своєї справи, людей талановитих і цілеспрямованих, патріотів України. Усім трьом присвячені статті в енциклопедичному Інтернет-виданні –  Вікіпедії.

Максим Юхимович був родом із селища Степань на Рівненщині. Закінчив Рівненський педінститут 1958 року. Вчителював у школах Березнівського та Радивилівського районів, був інспектором шкіл Радивилівського райвідділу освіти. Отримав звання «Відмінник освіти України». Був одним з ініціаторів відновлення в Радивилівському районі «Просвіти». Очолював Радивилівське районне відділення Всеукраїнського об’єднання ветеранів. Був знаний як активний учасник багатьох громадсько-політичних акцій. До краєзнавчої книги «Степань» (Рівне, 2003) Максима Будька передмову написав відомий політик і вчений Ігор Юхновський. Максим Юхимович у роки незалежності України опублікував десятки публіцистичних статей на політичні теми у районній газеті «Прапор перемоги» (Радивилів) та інших виданнях.

Кандидат медичних наук, лікар-хірург, учасник бойових дій Другої світової війни Іван Йосипович Дурда більш як півстоліття присвятив себе служінню людям Радивилівщини – хірургом Радивилівської районної лікарні він працював з 1957 до 2008 року. А народився в селі Гаї-Бучацькі на Тернопільщині у землеробській родині. Середню освіту здобував за часів Польщі, першого приходу в наш край радянської влади і в роки війни. Йому було щойно сімнадцять, коли в 1944 році призвали в Червону армію. У червні 1945 року відправили на Далекий Схід. Брав участь у бойових діях, мав бойові нагороди. Закінчив середню школу в Бучачі, Станіславський (Івано-Франківський) медичний інститут.  У 1953 – 1956 роках завідував Підзамчівською лікарнею на 30 ліжок, затим прийшов на посаду хірурга Червоноармійської (Радивилівської) райлікарні на 50 ліжок. За півстоліття роботи виконав кілька тисяч операцій, висококваліфіковану допомогу Івана Йосиповича з вдячністю згадують численні пацієнти. У 1973 році на матеріалі з практики лікарні захистив кандидатську дисертацію. Опублікував кілька десятків статей у наукових медичних журналах, свого часу вніс 16 рацпропозицій з метою вдосконалення медичної техніки, апаратури та методики лікування. Іван Йосипович був серед засновників першого в районі Товариства української мови, яке діяло в лікарні. Очолював районну організацію Всеукраїнського товариства ветеранів, брав активну участь у заходах із вшанування Т.Шевченка, ветеранів УПА. Друкувався зі статтями в районній газеті «Прапор перемоги» та інших виданнях.

Євген Петрович Гудима народився і провів дитинство в селі Крупець. Закінчив Львівський державний університет за спеціальністю «економіст-географ, вчитель». З 1962 року працював літературним редактором обласної газети в місті Суми. У 1963 – 1971 роках вчителював, був заступником директора школи-інтернату в селищі Володимирець на Рівненщині. У 1971 – 1992 роках завідував районним відділом освіти в місті Радивилів (тоді Червоноармійськ). У той період у районі будувалися нові школи, в тому числі міська школа №2, відкривалися дитсадки, було збудовано табір відпочинку школярів біля райцентру. Отож відділ освіти на чолі з Є.Гудимою не без підстав вважався одним з кращих не тільки в області, а й в Україні. Євгенові Петровичу завдячують своїм становленням, сходженням до вершин майстерності десятки педагогів Радивилівщини. Затим працював учителем Радивилівської школи № 2, мав кваліфікацію «вчитель-методист». Євген Петрович був організатором лікарняної каси в районі. Відзначався активною громадянською позицією, неодноразово обирався депутатом районної ради. Мав державні нагороди. Євген Гудима – відомий на Рівненщині поет, автор двотомника творів «Довга дорога до себе» (2017 – 2018), публікацій у колективних поетичних збірниках, газетах області, в Інтернеті.

Максим Юхимович Будько, Іван Йосипович Дурда і Євген Петрович Гудима залишили яскравий слід на цій землі, думка про них викликає теплі почуття у всіх, хто їх знав, з ким вони спілкувалися і вирішували важливі проблеми. Нехай Господь дарує їм Царство Небесне.

Будько Максим Юхимович, місто Радивилів

Іван Дурда, хірург

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.