Враження Волинського краю

Сто два роки тому, 1 серпня 1913 року, на грузинському курорті Сурамі у віці 42 роки пішла з життя українська письменниця Леся Українка. Уродженка Новограда-Волинського, вона тісно пов’язана і з Рівненщиною. Адже бувала тут у багатьох містечках і селах: Радивилові, Клевані, Корці, Дубні, Пляшевій, Здолбунові, Гільчі…

Леся Українка не раз відвідувала і Рівне. Тут деякий час мешкав її дядько Михайло Драгоманов. Приїздила вона сюди разом із матір’ю Оленою Пчілкою.

Улітку 1881 року, в 10-річному віці, Леся з мамою і сестрою Ольгою побували в селі Чекна (нині Межиріччя) Млинівського району. Тут вона записала чимало веснянок, народних обрядів.

 «Леся, старша за мене на шість років, і без порівняння вразливіша, — пам’ятала ті чекнянські веснянки все своє життя», — писала у своїх спогадах Ольга Косач («Спогади про Лесю Українку», Київ, 1963 рік). Тут, у Чекні, Леся вперше почула «Подоляночку», «Женчичок-бренчичок», «Зайчик», «Рак-неборак» та інші дитячі пісні. Потім вона включила їх у тексти до збірника «Детские игры, песни и сказки Ковельского, Луцкого и Новоград-Волынского уездов Волынской губернии Волыни. Киев. 1903 год». Ще через кілька років Микола Лисенко видасть збірник народних пісень для учнів народних шкіл, де чекнянські веснянки позначені: «с.Чекна Луцького повіту», розповідає “Україна молода”. Леся Українка була переконана, що це село належить саме до Луцького повіту, оскільки від нього до Луцька – дуже близько. Ймовірно, із Чекни мати Лесі возила дітей і на відоме місце Берестецької битви 1651 року.

До слова, якщо у Луцьку вулицю Лесі Українки знають, певно, всі (адже це – пішохідна вулиця в центрі міста), то рівненська вулиця Лесі Українки – значно менш відома. Це невелика вуличка в районі Дворця, забудована приватними будинками. У Радивилові теж є вулиця Лесі Українки (паралельна до відомої Почаївської). Є в Радивилові і вулиця Олени Пчілки.

Віталій Голубєв (за публікацією в ОГО).

На фото: радивилівці в музеї Лесі Українки в селі Колодяжне на Волині. Фото Володимира Ящука (2012).КолодяжнеКолодяжне, музей Лесі УкраїнкиКолодяжне, музей Лесі Українки

Адміністратор

системний адміністратор Радивилів.info

You may also like...

1 Response

  1. Лютий 25, 2016

    […] у різний час у Радивилові, Дубні, Здолбунові, селі Чекна (тепер – Межиріччя Млинівського району), відвідали […]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.