Художник позаминулого віку Морачинський, родом з Радивилова

KistiВ «Енциклопедії Львова» за редакцією Андрія Козицького (том 4, 2012 рік) можна знайти довідку: «МОРАЧИНСЬКИЙ ЯН (Мoraczyński Jan Chwalibóg; 1807 або 1808 – 05.03.1870) – живописець, польський письменник. Народився у м.Радивилів (тепер Рівненської обл.)». Здається, це перший відомий художник, який був родом з нашого міста. У польського дослідника Міхала Доманського вдалося знайти деякі відомості про митця.

Як він стверджує, Морачинський був сином управителя в Радзивилові (нині Радивилів) на Волині. 21 липня 1834 року записаний до Академії мистецтв у Відні, з листопада того року був учнем Л.Купельвісера. Потім виховувався у Мюнхені під керівництвом Ф.Амерлінга і В.Каульбаха. Вірогідно, близько 1841 року поїхав до Італії і вивчав там твори старих майстрів у Флоренції, Венеції і Римі. У цей час займався переважно малярством на релігійні та історичні теми. У тому ж 1841-му намалював у Римі образ святого Ромуальда, за який папа Григорій ХYІ на окремому слуханні (31.VII.1841) дав своє апостольське благословення і вручив золоту медаль першого класу. Так само написав портрет папи.

Після 1841 року повернувся в рідні краї. Перебував у Львові, але більше часу – у Вільні. Там потоваришував з Людвіком Кондратовичем (В. Сирокомля), який вважав його “поетом пензля”, залишався в тісних творчих контактах зі Станіславом Монюшком, Вінсентом Дмоховським, Ігнатієм Ходжкою, листувався з письменником Юзефом Ігнацієм Крашевським, чиї життя і творчість тісно пов’язані з Україною.

Будучи у Варшаві, відвідав салон Томаша Зелінського, написав для нього свій автопортрет для сувенірного альбому.

У 1856 році Морачинський відправився з Вільнюса в Італію. Підтримує там зв’язки з польською інтелігенцією. Малює олійні портрети, релігійні, історичні сюжети, мертву натуру, звірів.

Найбільш важливими з його робіт стали портрети отця Станіслава Боніфація Юндзілла (бл. 1847), Адама Гюнтера (1847), Людвіка Набєляка (бл. 1848), Івана Мазепи, зображення вівтаря в церкві св. Іоанна у Вільнюсі.

Морачинський брав участь у виставках в Берліні (1836), в Оссолінеумі у Львові (1847), у Кракові (1856) тощо. Роботи знаходяться в Національних музеях у Варшаві і Кракові, Музеї сучасного мистецтва у Вільнюсі…

Морачинський відомий також як автор літературних творів, написаних польською і німецькою мовами. Численні літературні твори залишилися в рукописах.

Помер уродженець Радивилова 5.III.1870 в Цюріху. Був одружений з Корнелією, про яку нічого не відомо.

Висловлюю вдячність пані Марії Голощаповій з Радивилова за надану інформацію про Яна Хвалибуга Морачинського, яка послужила приводом для подальшого пошуку матеріалів.

Судячи з усього, є роботи Морачинського і в Житомирському музеї: це олійні портрети Ядвіги Ілінської і Генріха Ілінського (1843) – з колекції Г.Г.Стецького.

Підготував Володимир Ящук.

Володимир Ящук

член Національної спілки журналістів України

You may also like...

1 Response

  1. Січень 7, 2017

    […] років від народження в Радивилові художника Яна Морачинського (1807 – […]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.