Як у Митниці співпрацюють з поляками

Нехай завдяки очищенню історичної пам’яті всі будуть готові поставити вище те, що єднає, а не те, що розділяє. (Бл. Іван Павло ІІ).

Україна і Польща – дві найбільші країни Центральної Європи. Найбільші за територією, найбільші за ресурсами… Ми маємо спільні завдання і спільні зусилля стратегічного характеру. Бо наші країни Бог розташував так, що саме їхньою територією проходить найкоротший шлях між Чорним і Балтійським морями.

Співпраця Польщі і України – це важлива історична місія для розбудови нової реальності на євро­пейському континенті.

Українсько-польські стосунки – це стосунки двох незалежних рівноправних країн. У нашій історії є чимало прикладів щирого добросусідства, спільної боротьби за спільні ідеали, однак є чимало сторінок, які не мають служити взірцем. Звісно, історію не перепишеш, але минуле не повинне затьмарювати майбутнє.

Сильні й незалежні Україна і Польща, об’єднані спільним баченням майбутнього, є найкращою і найважливішою спадщиною майбутнім поколінням.

“У єдності – наша сила” – під такою назвою у Митницькій ЗОШ І-ІІ ступенів був проведений міжнародний загальношкільний виховний захід, під час якого учні презентували свою роботу в рамках співпраці з товариством польської культури імені Юліуша Словацького.

Гостей свята, а саме: віце-консула Генерального Консульства Республіки Польща в м.Луцьку п. Терезу Хрущ, голову товариства польської культури Горохівського району Волині Станіслава Жечковського (за його проханням був організований цей захід), його заступника отця Павла (навчав польської мови учнів цієї школи), членів цього товариства, голову Радивилівської рай­держ­адміністрації Олега Ващука, голову Радивилівської районної ради Володимира Кондика, начальника відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту РДА Тетяну Шуст, Рідківського сільського голову Валентину Поврознік хлібом і теплим словом зустріли учні. У музичній візитці вони розповіли про школу, музей, дитячий майданчик, робочі будні та святкові дні, про своїх наставників.

Учениця 1 класу Михальчук Ангеліна та учень 2 класу Кальніцький Артур вручили запашні короваї п. Терезі Хрущ та Олегу Ващуку.

Далі директор школи Інна Ляхович ознайомила присутніх зі шкільним життям. Зазначила: “Тільки в нашій школі є “козачки” (зароблені учнями гроші-бали) та шкільний аукціон. Протягом навчального року школярі за участь у всіх заходах, акціях, конкурсах заробляють “козачки”, а на святі останнього дзвінка на аукціоні купують різноманітні призи”. Директор розповіла про роботу гуртка декоративно-ужиткового мистецтва, про кабінети, спортзал… У коридорі організована виставка літератури, де представлені твори Ю. Словацького, А. Міцкевича, Б. Пруса, дитячі реферати та віртуальні екскурси польськими містами.

Особливо віце-консул була вражена куточком “Діалог двох культур”, де висвітлена робота учасників товариства польської культури за період з 2004 до 2018 рр.

Наступним етапом зустрічі був перегляд презен­тації “Стежками нашого села”, де гості дізналися про історію Митниці, школи, церкви, про відомих випускників, серед яких заслужений лікар України Петро Огороднік, поет Петро Колотинський, побачили цікаві фото та документи.

Для гостей була проведена екскурсія в шкільному му­зею історії школи та села, де Інна Петрівна розповіла про те, що на території села з 1920 до 1939 року була Польська Республіка, наші прадіди відвідували польську школу, про що свідчать свідоцтва про закінчення такої школи, польський молитовник, документи та фотографії тих часів.

На почесному місці були розташовані прапори двох держав, а відкривали свято молитвою “Отче наш” українською та польською мовами і виконанням гімнів Польщі та України. Учні підготували звітний концерт, у якому показали співпрацю з товариством польської культури: звучали українські і польські пісні, були танці та жарти. У заключному слові директор розповіла про історію зв’язків школи з товариством польської культури м.Берестечка. Розпочались дружні стосунки з важливої події: відкриття Консульства Республіки Польща у м.Луцьку у 2004 році, адже учні школи були учасниками цього заходу. Влітку 2004 року товариством польської культури ім. Тадеуша Костюшка для наших учнів була організована триденна безкоштовна екскурсія за маршрутом “Почаїв – Кременець – Смотрич – Кам’янець-Подільський – Хотин”.

У 2005 році учні школи брали участь у фестивалі україно-польської пісні “Волинське літо” у Луцьку в рамках святкування року Польщі в Україні та у фестивалі “Волинська маївка” в Рівному. У 2006 році були учасниками свята української та польської пісні у Берестечку. У 2007, 2008 рр. виступали у капличці з колядками та піснями про святого Миколая. 2008 року – учасники фестивалю польської пісні у селі Перемиль Горохівського району, у грудні 2009 року  підготували виступ вертепу на святкування польського Різдва Христового  в Берестечку.

У 2010 році учні Митниці – учасники  Міжнародного дитячо-молодіжного  фестивалю польської пісні у Луцьку, де отримали Диплом за активну участь від Президента товариства польської культури ім. Т.Костюшка.

У 2011 році в школі відбулась зустріч з віце-консулом Республіки Польща в Луцьку Кшиштофом Савіцьким у рамках проведення районного конкурсу-презентації роботи школи “Педагогічні родзинки”.

У 2016 році у митничан відбулась зустріч із Генеральним Консулом Республіки Польща п. Беатою Бживчи. Протягом 5 років школярі беруть участь у міжнародному конкурсі україно-польської колядки у Рівному.

Вчитель зарубіжної літератури Ірина Ляхович (орга­нізатор свята) у своєму виступі сказала, що наші діти щорічно повертаються з конкурсу колядок з дипломами, а в 2017 році ведучий фестивалю зазначив: “У Радивилівському районі немає бурштину, але є перлинки Митницької школи, які в черговий раз вітають вас своїми колядками, прославляючи Христа”.

Учні 9 класу підготували пісню на слова Юліуша Словацького “Якщо ти будеш там в моїй країні”  польською та українською мовами і запальний танець. Семикласники привітали присутніх піснею “Я тобі посію біля хати”, а Ляхович Сергій виконав пісню “Мамина молитва”, учениці Гарасюк Богданна та Михальчук Ангеліна показали жартівливу композицію “Помічниця”, учні 4 класу Оніщук Михайло та Гнівошевський Андрій заспівали жартівливу польську народну пісню “В понеділок рано…”, Лапінські Вікторія та Аліна разом з Качунь Дариною виконали польську пісню “Шва дзявечка”, учні початкових класів танцювали “Рушничок”, а ведучими свята були учні 8 класу Остаповець Василь та Василиха Руслан. Фінальною піснею прозвучали “Соколи” на обома мовами.

По закінченню культурної програми директор вручила всім гостям пам’ятні символічні сувеніри.

Олег Ващук, Володимир Кондик, Тереза Хрущ, Станіслав Жечковський  та Валентина Поврознік поділилися своїми враженнями від зустрічі, подя­кували організаторам за добре підготовлений захід. Зокрема, Володимир Кондик та Валентина Поврознік зазначили, що, зважаючи на складну суспільно-політичну ситуацію, в якій опинилася наша держава, ми високо цінуємо ту братську підтримку, яку надає сьогодні Україні польська сторона.

У своєму виступі віце-консул згадала тісну співпрацю наших держав на міжнародному рівні. Подарувала школі ігри та фільми для вивчення польської мови, різні книги та сувеніри. І разом із головою товариства С.Жечковським пообіцяли посприяти у вивченні польської мови в школі.

Учасники зустрічі висловили переконаність, що дружні відносини між Генеральним консульством Республіки Польща в Луцьку та Радивилівщиною поглиблюватимуться й надалі.

(Газета “Прапор перемоги”, м.Радивилів).

 

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.