Єврейський слід у Радивилові
Не так давно на колишньому єврейському кловищі в Радивилові впорядкована одна з могил, де був похований ребе Ісхак. Приїжджі євреї, судячи з усього, взялися й за визначення місць інших занедбаних могил, адже захоронення на цьому кладовищі, поряд із меморіалом Слави, не здійснюються понад 70 років. Надмогильні плити з потурання тодішньої компартійної влади були знищені понад тридцять років тому.
Єврейська громада Радивилова припинила своє існування в 1942 році, коли гітлерівські фашисти стратили все єврейське населення міста біля хутора Пороховня. Там тепер є меморіал пам’яті, відкритий 20 років тому за сприянням громадян Ізраїлю – вихідців із Радивилівщини.
У минулому Радивилів (Радзивилів) був напів’єврейським містечком, підприємливих євреїв у ХІХ столітті приваблював сюди кордон між Росією і Австрією. З Радивиловом пов’язано імена відомих єврейських діячів. Тут народилися меценат підприємець Мойсей Гінсбург, поет Амір Гільбоа (Берл Фельдман), в Радивилові деякий час проживали публіцист Ісхак Бер Левінзон, письменник С.Ан-ський (Шломо Раппопорт), про Радивилів згадували у своїх творах класик єврейської літератури Шолом-Алейхем (Шолом Рабинович), письменник Ісаак Бабель.
На колишньому кінотеатрі імені П.Стрижака встановлена меморіальна таблиця, яка нагадує, що колись тут стояв молитовний дім іудеїв – синагога.
Докладніше про євреїв у Радивилові читайте тут: http://www.radyvyliv.info/izvestnye-evrei-i-radzivilov.html
Кореспондент тарас грушівський, напевно ” впорядковано” це занадто голосно сказано. Якщо мати на увазі порозтягувати старі плити по всій території бувшого кладовища та й за його межами поміж травою по коліна.
Мабуть, надмогильні плити не “порозтягували”, а більш-менш точно встановили на місця колишніх захоронень. “Порозтягували” – це про період ком. влади, коли кладовище було знищене як бездоглядне (хто ж мав би доглядати – рідні похованих були страчені нацистами)