Єврейський слід у Радивилові

Не так давно на колишньому єврейському кловищі в Радивилові впорядкована одна з могил, де був похований ребе Ісхак. Приїжджі євреї, судячи з усього, взялися й за визначення місць інших занедбаних могил, адже захоронення на цьому кладовищі, поряд із меморіалом Слави, не здійснюються понад 70 років. Надмогильні плити з потурання тодішньої компартійної влади були знищені понад тридцять років тому.

Радивилів, єврейське кладовищеЄврейська громада Радивилова припинила своє існування в 1942 році, коли гітлерівські фашисти стратили все єврейське населення міста біля хутора Пороховня. Там тепер є меморіал пам’яті, відкритий 20 років тому за сприянням громадян Ізраїлю – вихідців із Радивилівщини.

У минулому Радивилів (Радзивилів) був напів’єврейським містечком, підприємливих євреїв у ХІХ столітті приваблював сюди кордон між Росією і Австрією. З Радивиловом пов’язано імена відомих єврейських діячів. Тут народилися меценат підприємець Мойсей Гінсбург, поет Амір Гільбоа (Берл Фельдман), в Радивилові деякий час проживали публіцист Ісхак Бер Левінзон, письменник С.Ан-ський (Шломо Раппопорт), про Радивилів згадували у своїх творах класик єврейської літератури Шолом-Алейхем (Шолом Рабинович), письменник Ісаак Бабель.

Радивилів, єврейський меморіал, хутір Пороховня

Меморіал біля хутора Пороховня (Радивилівський район).

На колишньому кінотеатрі імені П.Стрижака встановлена меморіальна таблиця, яка нагадує, що колись тут стояв молитовний дім іудеїв – синагога.

Докладніше про євреїв у Радивилові читайте тут: http://www.radyvyliv.info/izvestnye-evrei-i-radzivilov.html

Тарас Грушівський

кореспондент

You may also like...

2 коментарі

  1. Анна сказав:

    Кореспондент тарас грушівський, напевно ” впорядковано” це занадто голосно сказано. Якщо мати на увазі порозтягувати старі плити по всій території бувшого кладовища та й за його межами поміж травою по коліна.

    • Редактор сказав:

      Мабуть, надмогильні плити не “порозтягували”, а більш-менш точно встановили на місця колишніх захоронень. “Порозтягували” – це про період ком. влади, коли кладовище було знищене як бездоглядне (хто ж мав би доглядати – рідні похованих були страчені нацистами)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.