Європа нас навчить, як себе любить…
П’ять сільрад Радивилівського району на Рівненщині (Добриводська, Дружбівська, Жовтнева, Іващуківська і Рідківська) ввійшли в число тих в Україні, які виграли конкурс і отримали право взяти участь у здійсненні проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», що фінансується Європейською комісією і співфінансується та впроваджується Програмою розвитку ООН.
Передбачено, що на кожну з цих сільрад буде виділено по 10 тисяч доларів США від проекту, але не на сільраду як орган самоврядування, а на місцеву громадську організацію, якщо таку з ініціативи самих жителів сіл вдасться сформувати і відповідним чином зареєструвати для здійснення програми (проекту) кошторисною вартістю в 100 тисяч гривень. Мова йде лише про можливість спрямування коштів на пріоритетні сфери: охорона здоров’я (місцеві фельдшерсько-акушерські пункти), енергетику (енергозбереження, використання відновлювальних джерел енергії), навколишнє середовище (утилізація сміття, стічні труби та каналізації, рослинність, пестициди), водопостачання (питна вода, мікрозрошення), місцевий транспорт (подолання проблем транспортування дітей до школи/дому в сільській місцевості). Пріоритет визначає сама громада, точніше – громадська організація, певна річ, відновлювальні джерела енергії, каналізації – це не для нашого району. А ось, наприклад, напрям енергозбереження передбачає, що можна перекривати дахи шкіл, ФАПів і клубів, перестеляти підлогу, міняти системи опалення.
Щоправда, за 100 тисяч усіх проблем навіть одного невеликого села аж ніяк не вирішити. А спонсори з-за кордону, як-не-як, пропонують лише половину суми для проекту. Другу половину повинні вишукати обласні, районні, сільські органи влади. До того ж передбачено, що не менше 5 відсотків проектної суми повинні скласти добровільні внески самих членів громадської організації.
Як пояснювала на зустрічах із жителями згаданих п’яти сільрад координатор проекту по Рівненській області Ольга Кашевська, головна мета цієї акції – активізувати сільські громади, пробудити ініціативу, допомогти в самоорганізації. Про це ж говорив із представниками сільрад в.о. першого заступника голови райдержадміністрації Василь Кушинський. Адже забезпеченням виконання затвердженого плану-проекту громадська організація займатиметься на добровільних, безоплатних засадах – задля потреб своїх і своїх односельців.
Колись нас довго намагалися виховувати колективістами, організовуючи піонерські та комсомольські організації, колгоспи, споживчу кооперацію, а проте вже майже два десятиріччя за законами капіталістичного розвитку стаємо дедалі більше розрізненими та скептичними. І ось дивовижа: розвинені країни (капіталісти), віднаходячи спонсорські кошти, навертають нас до колективізму. Кажуть, саме в цьому запорука демократії, бо чекати з моря погоди, тобто виконання всіх обіцянок високих київських і невисоких місцевих чиновників, – якщо справа й не марна, то розрахована на довготерпеливих. А тут ось: нате сьогодні, використовуйте, але докладаючи власних зусиль і – щоб усе було по-чесному і прозоро.
Цікаво, що здійснюваний проект доволі прагматичний: на вирішення питання про створення громадської організації, вибори її керівника, активу, бухгалтера дано всього 10 днів. Не зуміли самоорганізуватися в тому чи іншому селі – нарікайте на себе, адже проект буде передано іншій сільраді, яка подавала свої пропозиції на конкурс і готова діяти по-діловому.
Мені випало побувати на зборах громад у Рідківській і Жовтневій сільраді, куди виїздив і в.о. першого заступника голови райдержадміністрації Василь Кушинський.
Помітні були і скепсис, і зацікавленість проектом, часом давалися взнаки стереотипні уявлення – і одна з жінок сказала: ось ви нам зробіть, що необхідно, а ми вам гроші дозберемо. На що представниця проекту цілком резонно зауважила: не громади будуть допомагати проектові, а навпаки – все залежить від ініціативи самих громад.