Ювілей радивилівця – на державний рівень

Свєшніков Ігор КириловичВерховна Рада України 17 червня ухвалила постанову про відзначення 100-річчя з дня народження історика Ігоря Кириловича Свєшнікова, дослідника Берестецької битви 1651 року (нині територія Радивилівського району). За постанову голосував 231 депутат (проти:0, утрималися:0, не голосували:61; всього:292).

Проект постанови готував народний депутат України від нашого виборчого округу Олександр Дехтярчук. Валентин Королюк, який був депутатом (у тому числі від Радивилівщини) перед ним, до речі, теж подавав на розгляд таку постанову.

19 жовтня 2015 року сповниться 100 років від дня народження відомого українського археолога, доктора історичних наук Ігоря Свєшнікова. Народився він у Києві, а дитинство провів у селі Хотин, нині Радивилівського району, та в місті Радивилів. Місце колишньої садиби Свєшнікових у Хотині нині впорядковують за участю радивилівської влади та місцевих краєзнавців-ентузіастів. Помітна роль у цьому – хотинської дослідниці історії нашого краю, автора книги про Хотин Надії Андріївни Мельник.

Між іншим, битва під Берестечком 1651 року відбулася зовсім близько від того місця, де виростав Свєшніков, чим можна легко пояснити спрямування дитячих зацікавлень майбутнього вченого. Уже в 1937 – 1939 роках Ігор проводив на полі відомої битви свої перші розкопки.

Основна наукова діяльність Ігоря Кириловича Свєшнікова була пов’язана з роботою у відділі археології Інституту суспільних наук у Львові (працював там з 1959 року). Історик також досліджував пам’ятки доби бронзи в селах Городок, Здовбиця, Озліїв, Костянець Рівненської області, курган тшинецько-комарівської культури та гробницю культури кулястих амфор у селі Івання, могильник вельбарської культури в селі Дитиничі Дубенського району. Понад 20 років керував науковими експедиціями на розкопках переправ Берестецької битви, результати праці узагальнив у монографії «Битва під Берестечком». А ще – досліджував давньоруське літописне місто Звенигород біля Львова, де виявив перші в Україні берестяні грамоти. І про це цікаво розповів у Радивилів.info учасник того дослідження, письменник Микола Пшеничний.

Помер Ігор Свєшніков 1995 року в Дубні, під час чергової науково-археологічної експедиції, похований на Львівщині. До 100-річчя Ігоря Свєшнікова будуть проведені науково-краєзнавча конференція в Рівному, інші заходи, у Києві випустять ювілейні монети та поштові марки.

(Радивилів.info – з використанням публікації газети “Рівне вечірнє”).

Володимир Ящук

член Національної спілки журналістів України

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.