З історією міста Бродів знайомилися туристи зі США

Як помітили жителі Радивилова, у минулі вихідні до готелю «Троянда» підвозив туристів автобус із великим написом на івриті. Виявляється, тут зупинялися іудеї з Нью-Йорка.

Як розповів у соцмережі директор Бродівського історико-краєзнавчого музею Василь Стрільчук, у Броди зі США був організованих туристичний тур для тамтешніх євреїв. Вони знайомилися з історико-культурною спадщиною Бродів, оглядали стенди, встановлені громадською організацією “Край” під час реалізації міжнародного проекту “CHOICE: культурна спадщина і сучасність” та за фінансової підтримки Бродівської міської ради.

Звичайно, насамперед туристів цікавила Бродівська синагога. Споруджувати цей молитовний будинок іудеї розпочали в 1742 році. Синагога була майже квадратною в плані спорудою оборонного типу. Головний молитовний зал був оточений нижчими прибудовами з півдня, заходу та півночі. До початку ХХ століття в Бродах проживало близько 12 тисяч євреїв, або 70 відсотків.

Синагога постраждала від великої пожежі в 1859 році, а затим – у роки Другої світової війни. У середині 1960-х років було проведено ремонт приміщення і його облаштували під склад. У 1991 році місцева влада намагалася провести реставрацію споруди з метою пристосування її для потреб Львівської картинної галереї. Однак, через складну економічну ситуацію, задум не був втілений. Тепер пам’ятка історії перебуває в аварійному стані й руйнується під впливом природних факторів. Способом привернути увагу до цієї проблеми став організований біля руїн синагоги в серпні 2019 року концерт світових зірок – музичний вечір пам’яті уродженця Бродів письменника Йозефа Рота.

Ще міркування Дениса Мандзюка: “Понад сто років Броди були розташовані на кордоні двох імперій. У пікові моменти євреї становили понад 80% населення містечка. Броди стали осередком ортодоксального іудаїзму, а також тут сформувався відомий осередок єврейського просвітництва – Гаскали. Новий єврейський цвинтар був закладений 1831 року і діяв до Другої світової війни. Тут встигли здійснити близько 12 тисяч поховань. Цвинтар величенький – щоб обійти по периметру, мінімально оглядаючи, треба не менше години. В міру доглянутий, але і з легенькою романтичною захаращеністю. Розташований на відшибі, тож компанію в прогулянці складе хіба що гурт овечок. Правда, фотографуватися ці тварюки відмовилися – втекли якнайдалі. Ну і цей сосновий ліс на тлі – просто шикарно”.

Броди, синагога

Велика синагога в Бродах, ХІХ ст.

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.