З приводу сторічного фото Радивилова

Фотознімок сторічної давності, в центрі якого видно приміщення з написом “Аптека», відоме радивилівцям. Це фото, колишня поштова листівка з номером 8, було вміщене, наприклад, у томі «Ровенська область» 1973 року на сторінці 189 (серія «Історія міст і сіл Української РСР»). Але де була ця частина міста, ніхто нині не знає.

Спробую поділитися своїм здогадом. До аптеки така кількість людей не сходиться і не з’їжджається (видно дві криті брички). Отже, відображено центральну частину Радзивилова (Радивилова). Фото, звичайно, було чорно-білим, а ми його публікуємо в розфарбованому вигляді.

Радзивилів, РадивилівВелика кількість стовпів підтверджує той факт, що в прикордонному Радзивилові, принаймні в центральній його частині, на початок Першої світової війни (1914 рік) було електричне освітлення, існував телефонний зв’язок. З письмових джерел відомо, що був у місті й кінематограф.

На приміщенні справа при великому збільшенні фото прочитуються слова: “Компания Зингер”, очевидно, тут діяло представництво відомої американської компанії, яка постачала швейні машинки, електродвигуни.

Судячи з того, що на передньому плані незабрукований майдан із безсистемними доріжками, це могла бути базарна площа (в 20 – 30-і роки, за розповідями старожилів, існувала вона на місці теперішнього майдану Незалежності, точніше на тій її частині, яка лежить при розі теперішніх вулиць Почаївської та Івана Франка; можна стверджувати, що це місце базарування зберігалося з більш давніх часів).

Радивилів, 1930-і рокиА ось це фото зроблене на розі тих же вулиць у 30-і роки, двоповерховий будинок справа – це, ймовірно, той самий, який бачимо на поштовій листівці. А зліва вдалині погано вгадується контур костелу. До речі, й вулиця оця тоді звалася Костельною (нині Почаївська).

Радивилів, РадзивилівДумаю, і той знімок з аптекою, і ось цей з виглядом базару (поштова листівка номер 7) були зроблені приблизно на одному місці – на базарному майдані. І там, і тут впадає у вічі жердина, це конов’язь для прив’язування коней. Верхній знімок зроблено, можливо, в святковий день, коли на базарі не торгували, хоча й на нижчому фото особливого базарного пожвавлення не спостерігається. А двоповерхове приміщення і там (його невелика частина), і тут – це, як мені здається, один і той самий будинок, який стояв на місці теперішньої будівлі райради, точніше – ближче до дороги і лівіше, впритул до теперішньої вул. Почаївської (за Польщі частина вулиці біля костелу, як уже сказано, була вулицею Костельною, далі від базару до залізниці – Пілсудського, а як звалася в час Російської імперії, не відомо).

Ось ця вулиця була однією з головних, адже вела до площі на в’їзді з Бродів, а біля цієї площі працював народний клуб (будинок зберігся, він стоїть на початку вулиці Паркової і використовується кількома сім’ями як житловий). На краю площі стояли торгові ятки (ларки). Ще раніше клуб діяв у приміщенні при вулиці, яка тепер веде до комбінату хлібопродуктів (вул. О.Волковенка, будинок теж зберігся і використовується як житловий). Деякий час тут був кінотетатр. Важливою була вулиця і з огляду на те, що вела до млинів, які належали місцевим євреям, і до водяного млина біля річки Слонівки.

Парк імені Т.Шевченка посаджено після Другої світової війни, частково – на місці колишнього єврейського житлового осередку.

Повернуся до фотознімка з аптекою. Під назвою «Аптека» було вписане ще якесь слово, розібрати яке неможливо, ймовірно, то було прізвище власника аптеки. На її місці в 1960-і – 70-і роки стояв пам’ятник Леніну. Особливості одягу радивилівців вказують на те, що серед них були чиновники, військові. Навіть діти носили військовий на вигляд одяг.

Володимир Ящук.

Володимир Ящук

член Національної спілки журналістів України

You may also like...

1 Response

  1. Микола сказав:

    Пояснення верхнього фото достатньо переконливе. Колись чув від старих людей, що біля костелу був великий плац з деревами, щось таке як сквер, і там були алейки для прогулянок до ставу. Все було акуратно.
    В центрі того фото з аптекою бачимо якісь дерева, може, то початок того самого скверу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.