З приводу одного малюнка Наполеона Орди

На малюнку – руїни Козинського замку і костел у Козині з руїнами кляштора – католицького монастиря (нині село Козин – центр громади Дубенського району на Рівненщині). Малюнок виконав Наполеон Орда (1807 – 1883). У той же період, мандруючи Волинню, він не оминув увагою й такі містечка нашого краю, як Горохів, Берестечко, Дубно, Млинів, Кременець, Білокриниця. Художник відвідав Волинь, Поділля у 1872—1874 роки.

У виданні, звідки взято малюнок, сказано:

“Ruiny zamku Tarnowskich dawniej Firlejów i kościół podominikaski. Widok od strony wody. Na wyspie ruiny zamku; z prawej strony w głębi fasa… wieżowego kościoła podominikańskiego i ruiny klasztoru. 1862 – 1876. Napis: Kozin; Własność Hr. Kaźmierza Tarnowskiego z. Marya Hr. Ledochowska. Ruiny założonego przez Andrzeja Firleja Wojewodę Bełzkiego r. 1630; napis na pod… Wołyń. Kozin. Rys. ołówkiem podmalowany akwarelą, 21,5×28,5. Ill-r.a. 4177 (Teka Wołyń). [Katalog rysunków architektonicznych ze zbiorów Muzeum narodowego w Krakowie. 1. Rysunki Napoleona Ordy / Opracowały Zofia Kucielska i Zofia Tobiaszowa. – Warszawa: Państwowe wydawnictwo naukowe, 1975, Nr. 337]”

Переклад:

“Руїни замку Тарновських, давніше – Фірлеїв, та домініканський костел. Вид зі сторони води. Руїни замку на острові; праворуч у глибині фасад … вежі домініканського костелу та руїни монастиря. 1862-1876 рр. Напис: Козин; Власність Хр. Казімєжа Тарновського та Марії Хр. Ледоховської. Руїни закладені через воєводу Белзького Анджея Фірлея у 1630 році; напис на звороті… Волинь. Козин. Малюнок олівцем, підмальовано аквареллю, 21,5 × 28,5. ІІІ R.A. 4177 (папка Wołyń). [Каталог архітектурних малюнків із колекцій Національного музею у Кракові. 1. Малюнки Наполеона Орди / Підготували Зофія Куцельська та Зофія Тобіашова. – Варшава: Державне видавництво наукове, 1975, № 337])”.

У 1838 році православним у Козині було віддано для користування мурований недіючий костел. Відомо, що за його спорудження взялися ще в 1750 році, коли Козин належав Тарновським, а завершили будівництво костелу католицького ордену домініканців аж у 1775 році. У роки Першої світової війни храмове приміщення було зруйноване. Православні вирішили взятися за спорудження нового храму на тому ж місці. Церква була освячена 1936 року з двома престолами, – головним на честь Покрови і придільним на честь великомучениці Варвари (на хорах). Будівля обійшлася більш як у 40 тисяч польських злотих. (Підготував до опублікування Володимир ЯЩУК).

Козин, замок, костел, Наполеон Орда

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.