Започаткували цикл Новорічно-Різдвяних свят

Новорічно-Різдвяний цикл свят у нашому краї з давніх-давен започатковують Андріївські вечорниці, приурочені до свята Андрія Первозванного.  Про те, як пройшли ці вечорниці в клубі села Баранного, розповів сайт Крупецької об’єднаної територіальної громади Радивилівського району. Знайомимо із звітом із цього свята. Фотознімки можна переглянути за посиланням: http://krupetska.gromada.org.ua/news/16-34-26-14-12-2016/

vechornyciЗ усіх свят річного календарного циклу день Андрія Первозванного є одним з найтаємничіших, найцікавіших. Цього дня проводяться народні ритуали з калитою та ворожіння. Це веселе і колоритне дійство, сповнене жартів і сміху, які охоплюють не тільки молодь. А ще Андрієва ніч, як вважається, допомагає незаміжнім дівчатам пізнати свою долю: чи доведеться ще рік дівувати чи на щасливицю чекає вдале заміжжя.

Андріївські вечорниці відбулися в клубі села Баранне, куди були запрошені гості з села Сестрятин разом із завідувачем клубу Назаром Федорчуком, а також молодь села Крупець.

Я, як господиня цього дійства, запросила на вечорниці дівчат, які прийшли зі своїми жартами та веселим настроєм. Коли почалося перше гадання – до нас завітала сестрятинська молодь разом з “ворожкою” (Любов Федорчук – методист РБК). Вони, як годиться, прийшли з гостинцями.

Далі почалися забави та гадання. Дівчата місили палянички, приносили скалки, по яких рахували, через скільки років кожна вийде заміж, та співали. Потім “ворожка” роздавала всім дівчатам пиріжки і гадала їм на долю. А ще привели собаку, яка з’їла пиріжок і вказала на ту дівчину, яка перша вийде заміж. Трохи пізніше завітав хлопець, якому дівчина дала гарбуза, але він і з цього знайшов позитив, бо сказав, що з гарбуза не тільки можна насіння лузати, а й кашу смачну їсти. Саме таким оптимістичним хлопцем є незмінний артист нашого села Юра Шмандюк, який цілий вечір запалював дотепними жартами всіх присутніх.

Хлопці теж не сумували на вечорницях. Вони і співали, і брали участь у конкурсах. Саме гість із Сестрятина В’ячеслав Оренчук виконав пісню “Їхали козаки”, а Юра Шмандюк заспівав веселу пісню “Ой на горі два дубки”. Юнакам щиро аплодували.

Основною забавою свята було кусання калити. Хлопці проявляли неабияке вміння і вправність, щоб вкусити калиту і не росміятися. Та це їм тяжко вдавалося, бо дівчата їх смішили, а «писар» розмальовував. Потім юнаки виконували різноманітні завдання, з якими справились на відмінно.

Після цього дівчата пригостили всіх присутніх калитою, пиріжками, варениками та млинцями.

На закінчення вечорниць, як годиться за звичаєм, місцеві та сестрятинські аматори сцени заспівали колядки.

Дякую сестрятинським та крупецьким гостям, усім,  хто приїхали на свято в нашу теплу та затишну клубну оселю, дякую баранській молоді, яка не байдужа до звичаїв нашого народу.

Завідувачка клубу села Баранне Ясковець Марія.

Відбулися Андріївські вечорниці і в Радивилівському районному історичному музеї, про що розповідають фотознімки на сторінці музею у Фейсбуці. Звідти взято одну світлину.

Радивилів, Андріївські вечорниці

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.