Засвідчують людину неглибокого мислення, не схильну до “краснописання”

 Микола II, або Ніколай ІІ (рос. – Николай ІІ Александрович), був останнім імператором Російської імперії. Навіть відречення від престолу не зберегло життя ні йому, ні його родині – більшовики були нещадними до своїх “класових ворогів”.
У сьогоднішній Росії – з огляду на мученицьку смерть імператора в 1918 році – спостерігається намагання ідеалізувати його. Прославлений (разом з дружиною і дітьми) в лику святих Російською православною церквою як страстотерпець 20 серпня 2000 року.
Певна річ, був він далеко не безгрішний, а щодо Малоросії навіть досить часто вельми упереджений і свавільний.
Багато чого до характеристики імператора Миколи II дають його щоденники, які він вів упродовж багатьох років. Вони засвідчують людину неглибокого мислення, не схильну до “краснописання”. Коротенькі записи, часто про малозначуще, а ось те, що мало б викликати якісь емоції і вилитися на папері більш просторими зауваженнями, очевидно, залишило царя незворушним.
І все ж нотатки цікаві для нас принаймні тим, що дають уявлення про зв’язки самодержця з нашим краєм, про його перебування на Волині в різні часи, зокрема й у Бродах та проїздом у Радивилові (Радзивилові). Фотографії 1915 року зафіксували Миколу ІІ в Бродах на пероні вокзалу. А знімки вокзалу, зроблені дещо раніше або й у 1916 році (зруйноване приміщення вокзалу) дають можливість за особливістю вікон ідентифікувати ці будівлі.
 Отже, кілька щоденникових цитат імператора (в перекладі українською).

Броди, цар Микола ІІІмператор Микола II ( зліва) на ст. Броди розмовляє біля приміщення вокзалу з протопресвітером Г.Шавельським. Серед присутніх: вел. князь Петро Миколайович, верховний головнокомандувач, вел. князь Микола Миколайович (6-й зліва), начальник штабу верховного головнокомандувача генерал від інфантерії М.Янушкевич, генерал-лейтенант П.Кондзеровський та ін. Дата зйомки – 09.04.1915 р. 

1904.
16-го вересня. Четвер.
Уночі було холодно і тому добре спав. День стояв дивовижний, ясний. Ранком у Барановичах і ввечері в Рівне були депутації. Читав цілий день; ухитрився на ходу написати душці Алікс. Їхали по Поліссі, усе гарні ліси й болота. Сухомлинов і Клейгельс супроводжували якийсь час і обідали з нами.
1907.
12-го травня. Субота.
Гарна погода. Недовго погуляв. Мав дві доповіді. Снідали: дядько Володимир і Нірод.
Прийняли велику депутацію селян Волинської губернії і Почаївськ. посаду. Оглянув арсенал у парку.
Покатався в байдарці. Прийняв Лангофа о 6 г. Читав. Обідав Нірод. Слухали німецький співочий хор.
1913.
17-го лютого. Неділя.
Мороз уночі досяг 15и, удень було менше. Об 11 год. поїхав у манеж на церковний парад 1-му Кадетському корпусу. Залишився дуже задоволений. Повернувся додому до 12 год. і поснідав, а потім поїхав у палац до обіду кадетів. Близько 2 год. до нас була принесена хресним ходом ікона Почаївської Божої Матері в похідну церкву. Після молебню вона була віднесена в полковий собор.
Зробив велику прогулянку. Після чаю подивився на кінематограф для Олексія і його товаришів. Читав до 8 години. О 9 год. поїхав з Ольгою, Тетяною й Іоанном у ратушу на благодійн. спектакль, добре зіграний.
30-го березня. Субота.
Погуляв 10 хв. Був дуже зайнятий до 1 1/4.
Снідали: Ольга, Митя, які вернулися з похорону в Греції, і Мордвинов. Прийняв ще о 2 1/2 депутацію з Волині.
Погуляв з Ольгою і дітьми, попрацював з ними на льоду. Йшов дощ, часом і сніг, іноді виглядало сонце… Читав і пограв у більярд.
1915.
9-го квітня. Четвер.
Знаменний для мене день приїзду в Галичину! О 10 год. прибув на ст. Броди. Зараз же пішов у вагон Ніколаші, де вислухав доповідь штабу і потім полк. Мосягіна, що описали наступ нашої 3-ї армії від кордону до Львова. Скінчив папери і лист Алікс. У вагонах робилося жарко. Снідали о 12 год. і потім виїхав у моторі з Ніколашею і Янушкевичем. Чимдалі місцевість ставала гарнішою. Вид селищ і жителів сильно нагадував Малоросію. Тільки пилюка була нестерпна. Зупинявся кілька разів на місці боїв у серпні місяці; бачив поблизу дороги братські могили наших скромних героїв.
Сонце пекло, як улітку.
О 4 1/2 на спуску з гори був зустрінутий гр. Бобринським і потім в’їхав у міс. Львів. По вулицях стояло багато військ рядами й народу. Біля величезного манежу, перетвореного на церкву, стояла варта від 23-го марш. батальйону. Після молебню, відслуженого архієп. Євлогієм, відвідав лазарет Ольги, де бачив і Ксенію. Близько 6 1/2 прибув у палац намісника… Місто справляє дуже гарне враження, нагадує в невеликому вигляді Варшаву, але з російським населенням на вулицях. Вийшов на балкон до селян, що пришли з околиць. Після обіду призначив Бобринского генерал-ад’ютантом.
1-го квітня. Субота.
Встав о 8 1/4 і після чаю вислухав доповідь у себе. 010 год. виїхав із Ніколашею по укріпленнях Перемишля спершу на Східний фронт (Седліська група), потім на Південний. Проїхав по відмінній фортечній дорозі повз форти, укріплення, батареї й редути і дивувався величезній кількості озброєнь і всяких бойових припасів. Повернувся в наш будинок о 12 1/4 і поїхав у гарнізонні збори. Після сніданку о 1.30 виїхав у Львів на моторі через Радьмно і Яворів знову по місцях боїв. Прибув у Львів о 5 год. і проїхав через усе місто до гори, на котр. увійшов пішки. Гарний вид на всі околиці. Спинився в будинку генерал-губернатора. Ксенія й Ольга посиділи зі мною й обідали. 0 9 1/4 виїхав на станцію, тепло проведений населенням. 0 9 1/2 виїхав назад і о 12 1/2 прибув у Броди і пересів у свій потяг. На шляху добре закусив із усіма, хто їхали зі мною.
2-го квітня. Неділя.
Спав довго і добре; устав о 9 годині. Об 11 год. пішов у потяг до Ніколаші на доповідь. Походив на станції (Дубно? – В.Я.), погода була дивовижна. Снідали о 12 1/2. Попрощався з Ніколашею і всіма і виїхав о 2 годині. У Здолбунові бачив ешелон одужалих і багато дітей зі шкіл. Зі ст. Шепетівка звернув на Проскурівску залізн. і о 9 годині зупинився на ст. Красилів на ніч.
16-го липня. Субота.
Усього за бої з 3-го по 15-е липня армією ген. Сахарова узято 940 офіцерів, 39 152 ниж. чин., 49 гармат, з них 17 важких, 100 кулеметів, 39 міно- і бомбометів і багато іншого майна. Гвардія вчора почала атаку на Ковельському напрямку і прорвала розташування супротивника. Удень спустилися по ріці (Дніпрі в Києві. – В.Я.), я в двійці. Погода стояла чудова. Прийняв Куломзіна. Займався до об’їду.
17-го липня. Неділя.
Погода стояла дивовижна. Звістки з Південно-Західного фронту приходили гарні. Удень прогулянка була нагору. Пройшов пішки від церкви на шосе і далі через маєток із старим млином до Дніпра…
1916.
25-го червня. Субота.
Гарний теплий день. У боях 21 – 24 червня між Стиром і Стоходом узято в полон не менш 300 офіцерів (два командири полків), близько 12 000 полонених н. ч. (нижчих чинів), 45 тяж. і легк. гармат, близько 45 кулем. і масу бойов. прип. і споряджень. Удень спустилися по Дніпру до того ж місця, купалися. Через дощі вода прибула на півтора аршини. До чаю прибув Петя. Увечері читав.
4-го липня. Понеділок.
Дуже жаркий день. 0 10 1/4 надворі перед штабом простився з 4-ю сотнею конвою, що відправляється завтра в похід до Терської дивізії. За 3-є липня в боях на Волині узято полонених близько 317 офіц., 12 630 н.ч. і захоплено 30 гармат, з них 17 важких. Прогулянку зробили нагору; я пройшов за Городоцький міст на швидкохід. моторі. Купався з Олексієм. Вода була тепла.

 Підготував Володимир Ящук.

Володимир Ящук

член Національної спілки журналістів України

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.