Завзятий дослідник історії Волині

Цю замітку публікуємо з нагоди 70-річного ювілею історика-архівіста, краєзнавця, дослідника історичної Волині Володимира Рожка.

У своїх статтях і книгах він не раз звертався і до минувшини Радивилова та Радивилівщини, писав про історію храмів, публікував маловідомі матеріали про Радзивилів (Радивилів), Козин, Крупець, Козацькі Могили (Пляшева), випустив книжку «Преосвященний Паїсій, єпископ Савт Бавнд Брукський» (Луцьк, 2010), присвячену уродженцеві села Дубини нині Радивилівського району Василю Іващуку, який став відомим церковним діячем у США. Друкувався у радивилівській районній газеті «Прапор перемоги». До речі, свого часу в редакцію цієї газети навідувався, приїхавши зі США до родини на Радивилівщину, преосвященний Паїсій.

Володимир Рожко, історикРожко Володимир Євтухович народився 5 грудня 1946 року в селі Краснаволя на історичній Цуманщині. Закінчив історичний факультет ВНУ ім. Лесі Українки та Волинську духовну семінарію з відзнаками.

Дійсний член Інституту дослідів Волині у Вінніпезі (Канада), є його представником в Україні, почесний професор Волинського національного університету імені Лесі Українки, учасник дисидентського руху на Волині в 60-80-х роках минулого століття.

За заслуги у науково-дослідній праці, відродженні духовності України, Волині та утвердженні Помісної Української церкви нагороджений Святійшим патріархом Філаретом орденом Святого архистратига Михаїла, орденами Святого Володимира III і II ступеня, численними грамотами і подяками найвищої церковної і державної влади України та Волині зокрема.
Володимир Рожко – автор більш як 30 книг, понад двох тисяч публікацій у журналах, збірниках, альманахах, газетах України, українського світу США, Канади, Великобританії, Австралії, Польщі з історії рідної церкви, нашої землі, а також автор новел, нарисів, поезій, пісень, публіцистики, архівознавчих, краєзнавчих розвідок тощо.

Близько сорока років працює над створенням і поповненням першоджерельної бази Держархіву Волинської області, одночасно, долаючи численні перешкоди, проводить глибокі наукові дослідження з історії Святого Українського Православ’я, рідної церкви, нашої землі.

Ось назви лише деяких виданих істориком книг:

І потекла сторіками…: могили не можуть мовчати / Ін-т Дослідів Волині : Т-во «Волинь». – Австралія : Спадщина, 1994. – 272 с..

Древні святині Полісся : [іст.-краєзн. нарис] / ред.Ф. Г. Мандзюк. – Луцьк : Надстир’я. 1995. – 152 с.

Православні монастирі Полісся : [іст.-красзн. нарис] / ред. Ф. Г. Мандзюк. – Луцьк : Надстир’я, 1996. – 212 с.

Православні монастирі Волині [12 -18 ст.]: [іст.-красзн. нарис]. – Луцьк : Надстир’я, 1997.- 348 с.

Чудотворні ікони Волині і Полісся : [іст.-краєзн. нарис]. – Луцьк : Медіа, 1998. – 356 с.

Православні монастирі Волині і Полісся : [іст.-краєзн. нарис] / ред. С. Деркач. – Луцьк : Медіа, 2000. – 692 с.

Нарис історії Української Православної Церкви на Волині (870-2000) : [іст.-краєзн. нарис]. – Луцьк : Медіа, 2001. – 672 с.

Духовні православні освітні заклади Волині Х-ХХ ст. : [іст.-краєзн. нарис]. – Луцьк : Медіа, 2002. – 280 с.

Чудотворні ікони Волині і Полісся : [іст.-краєзн. нарис]. – Вид. доповн. і перевид. – Луцьк : Медіа, 2002. – 352 с.

Волинська Духовна семінарія (1796-2004 рр.) : іст. нарис. – Луцьк : Медіа, 2004. – 256 с.

Українське православне книгописання і книгодрукування на Волині (ХІ-ХХ ст.) : (іст.-краєзн. нарис). – Луцьк : Медіа, 2005. – 256 с.

Рівненська Духовна семінарія : іст.-краєзн. нарис. – Луцьк. : Медіа, 2006. – 230 с.

Українське православне церковне мистецтво Волині (ІХ-ХХ ст.) : [іст.-краєзн. нарис]. – Луцьк : Волин. обл. друк., 2006. – 400 с.

Відродження Української Православної церкви на Волині (1917-2006 рр.) : [іст.-краєзн. нарис]. – Луцьк : Волин. кн., 2007. – 348 с.

Новітні мученики святого українського православ’я на історичній Волині (ХХ ст.): [іст.-краєзн. нарис]. – Луцьк : Волин. обл. друк., 2010. – 436 с.

Дзвони Божих храмів історичної Волині Х-ХХ ст.: [істор.-краєзн. нарис]/ В.Рожко. – Луцьк : Волин. обл. друк., 2011. – 220 с.

Хрести історичної Волині ІХ-ХХ ст. – Луцьк : Волин. обл. друк., 2012. – 180 с.

(Використано довідку з сайту «Історична Волинь»).

Фото з сайту: http://kraeznavchiy.blogspot.com/2014/10/blog-post_22.html

Тарас Грушівський

кореспондент

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.