Знаменитий романіст та гурман міг порівняти…

Експедиція ТСН у пошуках втрачених смаків української кухні помандрувала у часі і опинилася у 19 столітті. Ми проїдемося через Україну разом із французьким романістом Оноре де Бальзаком.

Він приїхав потягом через Німеччину, а потім територією сучасної Польщі та України – екіпажем. Мандрівка з Парижа до маленької Верхівні десь в українських лісах зайняла вісім днів. Відомого на весь світ французького письменника Оноре де Бальзака в далеку провінцію привело кохання до Евеліни Ганської, яка в листуванні захоплювалася чутливістю його душі, завдяки якій великий романіст розгадав душу жінки…

Гурман Бальзак описав, що взяв із собою в дорогу до коханої: галетне печиво, в’ялений язик та пляшку анісової горілки. Звичайно, на такому провіанті прожити тиждень складно.

Дорогою Бальзак зупиняється в трактирах, але нарікає на тамтешню їжу. Нарешті – Радивилів, прикордонний пункт, де Бальзака, звісно, впізнають – він же світова зірка – і запрошують на обід, який він згодом опише у своїх записках.

“Тут були тонкі вина, гігантські рибини, блискуча дичина! Після від’їзду з Парижа я вперше пообідав як слід!” – написав він. До речі, назву містечка він записував як «Radziviloff».

Яка ж блискуча дичина в Радивилові так вразила Бальзака? Вирушаємо – до лісу. Враховуючи, що гість прибув із Франції, то, звичайно, йому подавали якийсь мисливський трофей з тутешньої фауни, на той час це були зубр, лось, олень, кабан.

Що ж можна було приготувати з дичини? М’ясо кабана можна використати для приготування кулешу.  Оленину перед приготування варто замаринувати і просмажити на вугіллі як шашлик або затушкувати.

Ймовірно, Бальзака могла здивувати якість тутешніх продуктів, адже регіон мисливський і свіжина була завжди.

Пообідавши в Радивилові, Бальзак рушає далі та прибуває у Верхівню, до коханої Евеліни. Нещодавно помер її чоловік. Бальзак зробив Ганській пропозицію і має намір чекати дозволу на шлюб. Він потрапляє у величний палац з власним озером, який наказала викопати хазяйка – тепер озеро пересохло та заросло.

Садиба Вацлава Ганського славилася винними погребами. З усіх своїх мандрівок він привозив вино в бочках. Кухня тут влаштована в окремому особняку.

Бальзака поселили у правому крилі хазяйського будинку, де йому надали трикімнатні апартаменти. Тут він снідав, а на обід виходив до спільної трапезної. Чим же Евеліна годувала коханого, що звик до тонкої французької кухні?

“Тут готують незліченні різновиди каші, кашу варять із проса, з гречки, з вівса, з ячменю, її ладні робити навіть з дерев’яної кори!” – писав своїм племінницям у Франції знаменитий романіст.

І хоча з городів постійно постачали до столу також багато овочів, Бальзаку бракувало тут, умовно кажучи, “кетчупу”. У наступному листі до племінниць він попросив прислати йому “томатного соусу, але щоб він був такий, як у нас… бо тут, бачите, живемо, мов у великій пустелі”.

Місцеві дослідники припускають, що Евеліна тримала коханого на дієті, бо той – дуже хворів. Але м’ясо, очевидно, повинно було бути в його раціоні. Цілком ймовірно, що це була традиційна для цього регіону свинина.

Причини української любові до сала – досі привід для палких дискусій серед вчених.  За однією з версій, наприклад, українці почали розводити свиней, аби вберегти запаси харчів від мусульман під час їх регулярних набігів, адже ані турки, ані татари свинини не їли.

Документальних свідчень про стосунки Бальзака з салом тут, у Верхівні, не збереглося. Але знаємо напевно, що він полюбляв – на батьківщині. У французьких школярів у той час були дві улюблені страви: схожі на паштет ролети та рулони – смажене сало, фактично шкварки. Бальзак говорив, що школярі цими шкварками хрумтіли, наче трюфелями.

До речі, місцевий рецепт приготування шкварок — майже повністю збігається із французьким, тільки без цибулі.

Через два роки очікування Ганська та Бальзак отримали-таки дозвіл на шлюб, та буквально через кілька днів після скромного весілля виїхали через прикордонний Радивилів до Парижа.

На кухні в Верхівні, де колись готували страви для Бальзака, нині – їдальня агроколеджу. Ані про кохання, ані про палацову кухню тут уже геть нічого не нагадує.

(«ТСН»).

Радивилівці біля могили Бальзака на кладовищі Пер-Лашез у Парижі. Серпень 2017 року.

 

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.