«Золотий вересень»: почім кілограм… вошей

1 вересня о 4.45 год. нападом гітлерівської Німеччини на Польщу розпочалася Друга світова війна. Проти Польщі, до складу якої тоді входили і землі Радивилівщини, були розгорнуті 44 німецькі дивізії ( в тому числі – 6 танкових і 2 моторизованих), 1-й повітряний флот, який нараховував майже 2 тис. літаків. У складі польських збройних сил було 39 піхотних дивізій, 2 моторизовані бригади, 11 кавалерійських і 3 гірські бригади.

Озброєння польської армії складалося здебільшого із застарілих зразків часів Першої світової війни. Танкові війська мали всього 9 рот легких танків і 29 рот легких бронеавтомобілів. Під час великих польських маневрів улітку 1938 року ці танкетки застрягали на наших полях – і свідки тих подій, селяни села Опарипси, змушені були декількома парами коней витягувати техніку на центральну дорогу…

…Незважаючи на впертий опір деяких частин польської армії , фронт швидко відкочувався на схід: 12 вересня німецькі війська дійшли до передмість Львова. А на світанку 17 вересня війська СРСР перейшли східний кордон Польщі на основі додаткового таємного протоколу пакту Молотова-Ріббентропа. Західноукраїнське населення з надією на краще зустрічало Червону армію.

Вже 19 вересня радивилівці з червоними і національними прапорами зустрічали червоноармійців як «визволителів з польського ярма». Командир передового підрозділу, побачивши на святковій арці синьо-жовтий прапор, закричав: «Что за тряпка?», і зрубав його шаблею. У центрі міста Радзивилова (Радивилова) відбувся мітинг. Промовець розповідав про чудове життя в Радянському Союзі. А містяни розглядали радянських солдатів. Вони звикли бачити ситих і добре обмундированих польських жовнірів. Червоноармійці були в гімнастерках і дешевих чоботях. Хтось запитав солдата: «А нендза (воші) у вас є?» Бійцям наказали говорити, що все є в Союзі. Хлопець не знав, що це таке, і сказав: «Єсть, рубль кілограм…»…

У місті був створений ревком на чолі з Дмитром Григоровичем Сухановим. Він почав наводити порядок. У цей період школа була закрита і діти сиділи вдома. Але 22 вересня ревком викликав усіх вчителів школи. Не з’явився вчитель русинської (української) мови в польській школі Ільчук, який боровся з більшовиками ще за часів Директорії і проводив національно-патріотичне виховання молоді в 20-30-і роки. У 1941-1942 рр. він був директором Дубенської гімназії, подальша доля мені не відома. Перед вчителями виступив голова ревкому, запропонувавши їм відкрити школу і розпочати навчання українською мовою: викладати всі предмети, які вивчалися в польській школі, за винятком історії, географії, польської мови і Закону Божого.

Незабаром у Радзивилів почали прибувати представники радянської влади. Це були відряджені з України або Росії працівники партійних, державних чи господарських апаратів. Здебільшого – малоосвічені, низькокваліфіковані виконавці, які часто-густо не знали української мови, звичаїв місцевого населення.

Розповідали радзивилівці про такий факт. До начальника підприємства прийшла жінка і сказала: «Пане начальнику, мій чоловік вже небіжчик і на роботу не вийде». А той нібито відповів: «Нєбьощик ілі не нєбьощик, пусть на работу виходіт, а там разбєрьомся!»…

Приїхав перший завідуючий районним відділом народної освіти Іван Кулик. Першими інспекторами відділу освіти були Ілля Федорович Грабовський і Дмитро Григорович Суханов. Були відкриті в місті середня школа, школа робітничої і сільської молоді. Але учні, які вступили до середньої школи, були понижені в класах на 1 рік, бо програма радянської школи вважалася вищою від польської. Почали приїжджати зі східних областей України нові вчителі, особливо молоді дівчата. Директором середньої школи стала Бондаренко, потім Додь – її чоловік Феодосій Леонтійович був головою райвиконкому.

Для узаконення радянського режиму 22 жовтня 1939 року, під пильним контролем нових властей, було проведено вибори депутатів до Народних зборів. Вони проводилися за офіційним безальтернативним списком кандидатів. У нас було обрано колишнього члена Комуністичної партії Західної України Ф.Л.Додя. 26 жовтня Народні збори прийняли Декларацію про возз’єднання Західної України з УРСР у складі СРСР.

Однак більшовиками були ліквідовані політичні партії, які діяли з польських часів, українські національні громадські культурні установи і товариства. Зокрема, припинили свою діяльність читальні і бібліотеки товариства «Просвіта», часописи, газети. Найбільш активні діячі були репресовані або змушені були втекти до окупованої німцями Польщі. В змісті освіти проводилась політика радянізації і зросійщення.

Доноси в органи НКВС стали буденним явищем. З архівів знаю, що один таємний агент доповідав про радзивилівців, які проводили в період Польщі патріотичну роботу серед молоді. Він називав представників сім’ї Бакаленків з Балків, торговця Володимира Григоровича Лучканя, вчителя Ільчука, який керував «Просвітянською хатою», священика Тарановського Лонґіна, Козачука Олександра, Маркопольського Михайла Васильовича – керівника ОУН у Радзивилові (до 1941 року). Агент детально розписав біографію Маркопольського Василя Андрійовича, 1895 р.н. Згадав також активних діячів радзивилівської «Просвіти»: Корченюка Георгія Павловича, Демчука Івана Яковича, Рачковського Андрія, Корсуня Віктора Івановича, Дентюка Григорія Михайловича, Черняка Петра Степановича, 1902 р.н., жителя Бугаївки.

Почалися арешти, депортації у східні райони країни. За участь у національно-визвольному русі був заарештований Зиґмунд Володимир, а його мати Параскева Миколаївна разом з рідною сестрою Марією були вивезені на поселення в Казахстан. У Західній Україні в 1939 – 1941 рр. було ув’язнено понад 10%  населення краю.

Об’єднання всіх українських земель у складі УРСР мало й певне позитивне значення. Але принесений на багнетах Червоної армії репресивний режим остаточно переконав західноукраїнське населення в тому, що його майбутнє не в інтеграції в Радянський Союз, а у творенні незалежної соборної Української держави.

Юрій Арламовський, історик, вчитель, м.Радивилів. (З сайту автора).

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.