З’єдналися біля Підзамчого – сувора весна сорок четвертого…

  24-й стрілецький корпус 13-ї армії з фронту і з флангів вибив гітлерівців із Кременця, потім, з боями просуваючись на захід, частини корпусу 19 березня 1944 року наблизилися до Радивилова (Червоноармійська). Між Кременцем і Радивиловом було виявлене велике скупчення піхоти противника на бронетранспортерах. Як з’ясувалося, це розгорнулася 361-а піхотна дивізія гітлерівців, яка прибула з Данії.

Зріс також накал боїв кавалерійських корпусів у районі Радивилова. Нелегко довелося батальйонам і ротам нашого танкового корпусу, який вів наступ у верхів’ях річки Слонівки. Важко було танкістам долати болотисту заплаву річки. Але, діючи сміливо й рішуче, вони надали істотну допомогу стрілецьким і кавалерійським частинам. Ранком 19 березня місто Радивилів було визволене блискавичною атакою кіннотників 2-ї гвардійської кавалерійської дивізії під командуванням генерал-майора X.Д.Мамсурова Сміливою ініціативою відзначився командир кавалерійського полку Єгоров. Військовим комендантом міста став командир 20-і мотострілецької бригади П.С. Ільїн.

350-а стрілецька дивізія генерала Г.І.Вєхіна після боїв за Кременець до 20 березня вийшла на територію Рівненщини і спільно із 150-ю танковою бригадою вибила фашистів із села Підзамчого. У районі Підзамчого танкісти зустрілися з передовими загонами 287-ї стрілецької і 8-ї гвардійської кавалерійської дивізій. Розпочавши шість днів перед тим наступ у районі Торговиці і Кременця у двох напрямах, угруповання військ 13-ї армії з’єдналися в районі Підзамчого. Існував задум командування на оточення військ противника. Однак частини 13-го армійського корпусу фашистів, що потрапили у кільце, рвалися через Підзамче у напрямі Бродів. Сюди ворог підтягнув понад 20 піхотних батальйонів, до 100 танків, більше 60 самохідних і штурмових гармат, полк багатоствольних мінометів і іншу техніку.

Підзамче і його околиці стали ареною запеклих боїв. В одному з них тут здійснив свій подвиг танкіст гв. лейтенант М.О.Четвертний, за що посмертно був удостоєний звання Героя Радянського Союзу.

Командуючий 13-ю армією прийняв рішення оточити зосереджені в районі Бродів ворожі війська. Рухомі частини здійснили охоплюючі маневри. Але фашистам, які мали чисельну перевагу в танках і артилерії, вдалося розірвати кільце. Один із контрударів був спрямований у напрямку Радивилова. Ворог кинув у бій дві танкові колони. Та, що рухалася праворуч, втративши 21 танк, зупинилась. Колона, що рухалася ліворуч (понад 40 машин), виходила у фланг 121-ї гвардійської стрілецької дивізії. Комдив генерал Л.Д.Червоній наказав 313-му гвардійському артилерійському полку знищити танки прямим наведенням. Тут здійснили свої подвиги воїни-артилеристи під командуванням гв. капітана П.Г.Стрижака, якому посмертно було присвоєне звання Героя Радянського Союзу.

    У ході боїв із 15 по 31 березня, які велися і на території нинішнього Радивилівського району, військами 13-ї армії були розгромлені найбільш боєздатні частини 4-танкової армії противника, декілька піхотних дивізій. Було знищено 264 гармати і міномети, 143 танки і самохідні гармати, сотні автомашин, тисячі підвід з вантажами, вбито, поранено і взято в полон близько 19 тисяч гітлерівців.

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.